Hrojsman: Ukraina ma szansę osiągnąć niezależność energetyczną do 2020 roku

2 lipca 2018, 16:30
Alexander_Van_der_Bellen_and_Volodymyr_Groysman_04
Fot.: commons.wikimedia.org

Ukraiński premier Wołodymyr Hrojsman zapowiedział, że Ukraina ma szansę osiągnać niezależność energetyczną w zakresie produkcji i konsumpcji gazu ziemnego do 2020 roku.

"Nasze zadanie - do 2020 roku wydobywać 20 mld metróm sześciennych (gazu - red.). Chociaż (należy pamiętać), że w ubiegłym roku konsumowaliśmy 33 mld. Dlatego też istnieje jeszcze kwestia prywatnych firm wydobywających gaz oraz kroki w stronę zwiększenia efektywności energetycznej. Powinniśmy produkować tyle gazu, ile konsumujemy. Do tego potrzebne są dwie rzeczy: musimy więcej wydobywać i mniej konsumować. Mamy niemałe szanse stać się niezależni energetycznie do 2020 roku" - powiedział ukraiński premier.

Hrojsman wypowiedział się także na temat sposobów zmniejszenia konsumpcji gazu na Ukrainie:

"Już teraz poważnie zmniejszamy poziom konsumpcji gazu, ale wciąż musimy jeszcze przejść długą drogę. Mam nadzieję, że jesienią uruchomimy zupełnie nowy mechanizm - Państwowy Fundusz Efektywności Energetycznej. Będzie to instrument pozwalający na systematyczną modernizację w sektorze bytowym" - podkreślił Hrojsman.

Wcześniej ukraiński premier mówił o planowanym wzroście wydobycia do 2020 roku do poziomu 27 mld metrów sześciennych oraz o możliwości rozmoczącia eksportu surowca. 

UNIAN

KomentarzeLiczba komentarzy: 2
xd
wtorek, 3 lipca 2018, 08:16

no podejmuje już duże kroki w ograniczeniu zużycia np. zamykając zakłady dniepr. ale z tego powodu musi powstać ns2 bo niemcy muszą zwiększyć produkcję w swoich zakładach aby dostarczyć ukraińcom i byłym ich odbiorcom produkowanych przez te zakłady scenariusz jak w rumunii czy u nas nawet premier się cieszył że zredukowaliśmy co2 - przez zamknięcie wielu fabryk ale o tym nie wspimniał

Naiwny
poniedziałek, 2 lipca 2018, 20:28

Pan Minister ma niewątpliwie racją jeśli chodzi o osiągnięcie przez Ukrainę niezależności energetycznej. Uważam jednak, że nastąpi to nie w wyniku zwiększenia produkcji/wydobycia surowców energetycznych. Efekt ten Ukraina osiągnie w wyniku zmniejszenia zużycia energii - dalszego ograniczania ogrzewania i dostaw ciepłej wody szczególnie w okresie zimowym, zmniejszania konsumpcji energii przez przemysł na skutek dalszego zamykania kolejnych zakładów oraz ograniczania produkcji w pozostałych i wreszcie na skutek zmniejszania się konsumpcji indywidualnej spowodowanej wprost dalszym spadkiem populacji ludności zamieszkującej Ukrainę. Zwiększenie wydobycia gazu? Pewnie - warto pomarzyć.

Reklama
Tweets Energetyka24