Gazprom chce wraz z sektorem zbrojeniowym opracować technologię objętą sankcjami USA

5 kwietnia 2019, 15:16
oboronka
Fot.: Kremlin.ru

Szef Gazpromu Alieksiej Miller ogłosił, że koncern podejmie współpracę z rosyjskim przemysłem zbrojeniowym w celu eksploracji złóż gazu na szelfie. Obecnie Rosja nie posiada własnej technologii. Jej przekazanie jest przedmiotem sankcji zachodnich.

„Dotychczas nie prowadziliśmy aktywnych prac na takich kierunkach jak LNG czy wydobycie na szelfie morskim. Czas jednak mija i doskonale rozumiemy, że w perspektywie średnio- i długoterminowej w Gazpromie pojawią się takie projekty” – powiedział szef koncerny Alieksiej Miller w trakcie spotkania z premierem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem. 

„Wraz z naszymi rodzimymi producentami, w pierwszej kolejności z sektora zbrojeniowego, zaczynamy prace nad lokalizacją produkcji sprzętu dla tych sektorów” – dodał Miller.

Rosyjskie spółki sektora energetycznego napotkały olbrzymie trudności w realizacji projektu wydobycia gazu ze złóż offshore, w tym w Arktyce. Rosja nie dysponuje odpowiednimi technologiami i dotychczas uzależniona była od dostaw zagranicznych i współpracy ze spółkami zachodnimi i chińskimi.

Wprowadzenie amerykańskich sankcji w 2014 roku związanych z agresywną polityką Rosji i aneksją Krymu odcięło Rosję od zaawansowanych technologii wydobywczych i między innymi doprowadziło do wstrzymania projektu wydobywczego w Arktyce, po wycofaniu się z niego amerykańskiej ExxonMobil.

Jak dotychczas Rosja nie opracowała własnej technologii mogącej zastąpić rozwiązania zagraniczne.

KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Niuniu
sobota, 6 kwietnia 2019, 03:57

A tak bardziej konkretnie to jaki project zaostał wstrzymany?

UWA
piątek, 5 kwietnia 2019, 23:21

"...Wprowadzenie amerykańskich sankcji w 2014 roku związanych z agresywną polityką Rosji i aneksją Krymu odcięło Rosję od zaawansowanych technologii wydobywczych i między innymi doprowadziło do wstrzymania projektu wydobywczego w Arktyce,.." Pan naprawdę "wierzy" w to co pisze?

prawieanonim
sobota, 13 kwietnia 2019, 16:51

Skoro Gazprom chce opracowywać takie technologie to chyba nie trzeba wyjaśniać że jedynym ich źródłem do tej pory był znienawidzony zachód. Pańskie poglądy to dopiero wymagają silnej wiary.

prawieanonim
poniedziałek, 8 kwietnia 2019, 18:13

A co ma do tego wiara kiedy oto właśnie mamy dowody na stole?

Reklama
Tweets Energetyka24