Gazprom zrywa gazową współpracę z Ukrainą

6 marca 2018, 15:43
1200_650_matched__p0ygie_66996857e0e9ee8ef447d1bfb4d2000d
Fot. www.gazprom.ru

Gazprom wysłał ukraińskiemu Naftogazowi oficjalne zawiadomienie o rozwiązaniu kontraktów na dostawy i tranzyt gazu ziemnego - poinformował Aleksiej Miller, szef rosyjskiej spółki.

Otrzymanie dokumentów potwierdził Jurij Witrenko, dyrektor handlowy Naftogazu, który stwierdził zarazem, że nie widzi podstaw do takiego kroku.

Zapisy umów przewidują, że jeśli obydwie strony nie porozumieją się ws. ich rozwiązania, koniecznym staje się zwrócenie do Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie.

Decyzja Gazpromu związana jest z klęską, jaką rosyjski gigant poniósł w arbitrażowym sporze z Naftogazem. Trybunałnakazał Gazpromowi m.in. zapłatę 4,6 mld dolarów odszkodowania z powodu nie wypełnienia zapisów kontraktu z 2009 r., dotyczącego tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę do Europy i Turcji. Kwota została pomniejszona o dług Naftogazu wobec Rosjan (związany z wcześniejszym orzeczeniem Trybunału i wynoszący ok. 2 mld dolarów).

Dzień po ogłoszeniu tej decyzji Rosjanie wstrzymali dostawy „błękitnego paliwa” na Ukrainę, doprowadzając do deficytów surowca. Prezydent Petro Poroszenko wskazywał, że udało się je pokryć dzięki zmniejszeniu zużycia, wydobyciu krajowemu, zgromadzonym zapasom oraz zintensyfikowaniu współpracy z europejskimi firmami - w tym polskim PGNiG.

KomentarzeLiczba komentarzy: 1
PePe
czwartek, 8 marca 2018, 00:30

Należy mieć nadzieję, podobnie postąpi Gazprom po wyroku trybunału w sporze z PGNiG. Będzie tańszy gaz dla Polski (dla mnie).

Tweets Energetyka24