Trwa rosyjska ekspansja na europejski rynek gazu. "Rekordowe wolumeny"

7 lutego 2018, 12:28
gazprom1
Fot. www.gazprom.ru

Rosjanie kontynuują działania, których celem jest zwiększenie uzależnienia Europy od dostarczanego przez nich gazu. W ubiegłym roku udział Gazpromu w europejskim rynku wyniósł 34,7%, firma planuje osiągnięcie pułapu 41%.

W ubiegłym roku rosyjski gigant wyeksportował do Europy i Turcji 194,4 mld m3 gazu. Firma oczekuje, że do 2020 r. ten wolumen wzrośnie o 9% (w stosunku do 2016), zaś w perspektywie 2025 r. o 34%. Powyższym zmianom towarzyszyć ma również wzrost produkcji gazu - odpowiednio o 15% i 27%. 

Warto wspomnieć w tym kontekście, że w roku 2012 udział rosyjskiego monopolisty w europejskim rynku wynosił 26% - w ciągu pięciu lat wzrósł zatem o 8,7%.

Wiceprezes Gazpromu, Aleksander Miedwiediew powiedział w Nowym Jorku, że miniony rok pozwolił spółce osiągnąć „(…) absolutny rekord eksportu gazu do Europy w całej historii radzieckiego i rosyjskiego przemysłu gazowego” - podaje agencja Reutera.

Dane zaprezentowane przez Miedwiediewa zostały opracowane przez jego spółkę, ponieważ nie ma jeszcze oficjalnych statystyk.

KomentarzeLiczba komentarzy: 1
MacGawer
piątek, 9 lutego 2018, 19:44

To se ne wrati... Gazprom niedawno opublikował dane z których wynika, że w styczniu eksport do Europy spadł o ok. 3%, a całkowity o 10% w porównaniu ze styczniem 2017r. Najważniejszą przyczyną był duży wzrost cen, dla Europy skoczyły aż o 20% rdr! Co najważniejsze ten wzrost cen był pewny już w ostatnich miesiacach ub. roku wiec importerzy zamawiali max wolumen by uciec przed drożyzną. Na wszystko nałożyła się łagodna zima podczas gdy 2017 w Europie zachodniej był jednym z najmroźniejszych w XXIw. Jakby tego było mało indeksowanie gazu cenami ropy już daje wyższe ceny w przyszłym kwartale, a jak ropa nie stanieje dopiero w połowie roku gaz osiągnie swoje cenowe max.

Tweets Energetyka24