Fukushima: 9 lat po katastrofie. Fakty i mity o wypadku w japońskiej elektrowni [KOMENTARZ]

11 marca 2019, 09:54
Fukushima-1
Elektrownia Fukushima Dai-Ichi w 2007 roku,, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid3585220

Dokładnie dziewięć lat temu, 11 marca 2011 roku, doszło do katastrofy w elektrowni jądrowej Fukushima Dai-Ichi. Wypadek ten miał ogromny wpływ na myślenie o energii czerpanej z atomu – niestety, częściowo z powodu mitów, w jakie z czasem obrastał. Oto najważniejsze z nich.

Do wypadku w Fukushimie doszło ze względu na trzęsienie ziemi – nie jest to do końca prawda. Bezpośrednią przyczyną awarii w japońskiej elektrowni była nadzwyczaj wysoka fala tsunami (mierzyła 14 metrów), która przedarła się przez mur oporowy i zalała położone zbyt nisko spalinowe generatory. Woda zniszczyła także potężne zbiorniki paliwa do agregatów (jeden z tych zbiorników został przez falę przesunięty o… 150 metrów). Spowodowało problemy z chłodzeniem reaktorów, a następnie – mówiąc w skrócie - skoki ciśnienia i eksplozje wodoru. Trzeba jednak podkreślić, że trzęsienie ziemi, które nawiedziło wtedy Japonię było wyjątkowo silne i długotrwałe (trwało aż trzy minuty, choć większość takich zjawisk kończy się przed upływem 60 sekund). Kataklizm ten odciął elektrownię w Fukushimie od zewnętrznych źródeł mocy (prądu z sieci i mobilnych generatorów, które nie mogły dojechać na miejsce ze względu na zniszczone drogi), pozostawiając jednostkę na łasce własnych generatorów awaryjnych. Niemniej, gdyby nie doszło do tsunami, nie doszłoby też do katastrofy – konstrukcja i zabezpieczenia sejsmiczne Fukushimy Dai-Ichi wytrzymały bowiem wstrząs.

Do wypadku w Fukushimie doprowadził błąd ludzki – działanie człowieka nie było bezpośrednią przyczyną katastrofy. Można natomiast przyjąć, że niedostateczne zabezpieczenia przeciwko tsunami (czyli m.in. zbyt niski mur oporowy, ulokowanie generatorów, brak dodatkowych awaryjnych systemów chłodzenia) wpasowują się w kategorię „błąd ludzki”, byłoby to jednak szerokie rozumienie tego terminu.

Podczas katastrofy w Fukushimie doszło do wybuchu jądrowego – nie jest to prawda. Praktycznie rzecz biorąc, w elektrowni jądrowej nie jest możliwy wybuch jądrowy podobny do tego, który zaobserwować można podczas zrzucenia bomby atomowej. W elektrowni Fukushima Dai-Ichi wybuchł natomiast wodór.

Katastrofa trwała jeden dzień – nie jest to prawda. Dramatyczne wydarzenia w elektrowni Fukushima ciągnęły się w zasadzie na przestrzeni całego marca 2011 roku. 11 marca doszło do trzęsienia ziemi i tsunami, 12 marca doszło do pierwszej eksplozji wodoru, 14 marca – do drugiej, 15 marca w reaktorze nr 4 elektrowni doszło do pożaru, pożary wybuchły też 16 marca, a 27 marca Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej ogłosiła, że kryzys w Fukishimie może potrwać jeszcze miesiące. 16 grudnia 2011 roku japońska spółka energetyczna TEPCO, która była operatorem elektrowni, oświadczyła, że na terenie jednostki zakończył się pierwszy etap prac związanych z katastrofą. Tę datę przyjmuje się za koniec kryzysu.

W katastrofie tej w wyniku napromieniowania zginęły setki osób – twierdzenie to jest fałszywe. Wypadek w elektrowni Fukushima Dai-Ichi nie pociągnął za sobą żadnych ofiar, które zmarły w wyniku zdarzeń radiacyjnych. Tragiczne żniwo zebrało natomiast tsunami – pod wodą zginęło ponad 20 tysięcy Japończyków.

Wypadek w Fukushimie spowodował ogromny wzrost zachorowań na nowotwory – to również jest mit. Według Światowej Organizacji Zdrowia wzrost zachorowań na choroby nowotworowe spowodowany wypadkiem w japońskiej elektrowni jest pomijalnie mały.

Z reaktora w Fukushimie wyciekają ogromne ilości skażonej wody, która zatruwa ocean i żyjące w nim ryby – ta informacja jest tylko częściowo prawdziwa. Faktycznie, ze względu na sytuację hydrologiczną, z elektrowni w Fukushimie wydostaje się skażona woda, która początkowo trafiała do morza. Jej wypływ został ograniczony przez budowę specjalnej infrastruktury (m.in. podziemnych prętów zamrażających). Jednakże, skażona woda z Fukushimy nie dokonała „zatrucia” oceanów na zauważalną skalę. Co więcej, przeprowadzane badania wykazały też, że radioaktywność ryb wyłowionych w pobliżu Fukushimy nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia ludzi w razie spożycia (wzrosła ona nieznacznie).

Po katastrofie w Fukushimie Japonia odeszła od energetyki jądrowej – choć tuż po wypadku w tej jednostce rząd w Tokio faktycznie nakazał wyłączenie wszystkich 54 działających na wyspach japońskich energetycznych reaktorów jądrowych, to jednak są one obecnie przywracane do pracy. Decyzje o ponownym uruchomieniu reaktora podejmuje się po jego dokładnym zbadaniu. W wielu elektrowniach wdrożono też dodatkowe środki bezpieczeństwa (m.in. podwyższono mury oporowe). Na początku 2019 roku w Japonii działało 9 reaktorów.

KomentarzeLiczba komentarzy: 24
Monika Wojtas
poniedziałek, 26 października 2020, 08:22

Niech rząd japoński zainteresuje się odrzuconymi wynalazkami skróconego utylizowania odpadów radioaktywnych z 30 lat do 300 dni. Oglądałam i słuchałam o takich możliwościach z YouTube. Myślę, że warto w to zainwestować a nie liczyć na to, że radioaktywna woda wrzucona do Oceanu nie przyniesie szkód. Owszem przyniesie nie tylko zwierzęta będą i już są napromieniowane o ludziach, które je zjedzą też nie mówiąc. I wiele, wiele innych szkód to poczyni. To tak jakby ktoś wlewał gorzej niż zawartość szamba do rzeki, która daje wiele żywność na stół i wodę do picia. Proszę o zwrócenie uwagi na odrzucone wynalazki i przyjrzenie się temu bliżej. Jest to inwestycja w przyszłość narodu, który chce żyć. ..A nie umierać....Zachowajcie swój naród w zdrowiu.

vanDaller
sobota, 22 sierpnia 2020, 04:49

1. tsunami biorą się skąd?... ruchów tektonicznych :) ... czyli trzęsień ziemii 2. a policzyłeś ratowników którzy tam zginęli?

Radiolog z wyboru
środa, 17 lipca 2019, 15:05

Wyciag z wikipedii : ,,Estymacja skutków radiacyjnych: 2-12 pracowników; 15-1300 zachorowań na nowotwory śmiertelne lub nieuleczalne; 24-2500 zachorowań na raka na całym świecie; 600 zgonów w konsekwencji ewakuacji." Warto dodać że są to oficjalne dane na dzień dzisiejszy a tego typu katastrofy ciągną się latami. Na Białorusi dalej rodzą się zdeformowane dzieci, tak samo w Rosji w okolicach Czelabińska (chyba Miasto nr. 30) i nowotwory dalej są częstsze niż gdzieś indziej. Sytuacja w Fukushimie jest opanowana i można tam mieszkać tak jak w powyższych miastach i nawet nie zachorować, ale w pełni dobrze nie jest

Ciekawski
czwartek, 3 września 2020, 13:32

Z wikipedii powiadasz?A jakiż to autorytet w dziedzinie energetyki jądrowej redaguje wikipedię?

EmmE
niedziela, 1 grudnia 2019, 22:41

Uprzejmię informuję, że błędy w Wikipedii zostały poprawione. Brak ofiar śmiertelnych w wyniku zdarzeń radiacyjnych.

Krystian
czwartek, 4 kwietnia 2019, 09:53

Wprowadzono program budowy 45 nowych elektrowni węglowych Przywrócono do działania wiele elektrowni atomowych gdyż nie byli jeszcze gotowi na wyłączenie wszystkich. Uważam, że jeżeli Fukushima była katastrofą w skali którą opisuje autor to Japonia nie podjęłaby decyzji o głębokim wejściu w technologie węglowe. Moim zdaniem tam doszło do wydarzeń nad którymi nie dają rady zapanować.

Kiks
sobota, 16 marca 2019, 00:34

Wybuch w elektrowni nie jest możliwy w sposób podobny jak wybuch bomby atomowej? Dotyczy to reaktorów nowych typów. W Czarnobylu było to jednak możliwe. Gdyby to stało się 3/4 Europy by miało teraz problem. Albo to co by z niej zostało.

Ealdon
piątek, 19 lipca 2019, 23:45

W Czarnobylu nie doszło do wybuchu jądrowego ale do wybuchu pary.

Wystarczy pomyśleć
niedziela, 26 maja 2019, 21:31

"Nie, materiały używane w reaktorze nie mogą wywołać reakcji łańcuchowej kończącej się wybuchem. Izotopy używane do produkcji broni nuklearnej muszą być wzbogacane do wysokiego poziomu. Dla porównania w przypadku uranu do budowy bomby potrzeba 95-procentowej zawartości izotopu U-235. Dla reaktora jądrowego stosuje się zawartość 4-procentową. Reakcja łańcuchowa przebiegająca w czasie wybuchu bomby trwa ułamki sekund, jest gwałtowna i niemożliwa do kontrolowania. Tymczasem paliwo reaktorów jądrowych ulega rozszczepieniu powoli (tygodniami), proces jest ściśle kontrolowany i stosunkowo łatwo go powstrzymać. Wybuchy, które zdarzały się w energetycznych instalacjach jądrowych nie miały nic wspólnego z wybuchem jądrowych. Ich przyczyną było duże ciśnienie pary wodnej lub zapłon wodoru zmieszanego z tlenem. Takie przypadki nie powodują powstawania zjawisk, jakie znamy z wybuchów jądrowych."

vanDaller
sobota, 22 sierpnia 2020, 04:57

dziękuję za ten tekst. Naprawdę po szkole średniej tak mało ludzi wie o naszym świecie? To pewnie przez dodatkowe lekcje historii :D albo religii :D

Tweets Energetyka24