Francuska „droga fotowoltaiczna” okazała się całkowitą porażką

19 sierpnia 2019, 12:42
solar-panels-1794467_1280
Fot. Pixabay

Droga solarna, która została oddana do użytku trzy lata temu we Francji okazała się być całkowitą - energetyczną i finansową - porażką. „Nie jest ani wydajna ani dochodowa” - podają media.

Jak donosi portal Business Insider, znajdująca się w Normandii droga solarna, którą zbudowano z prawie trzech tysięcy metrów kwadratowych paneli fotowoltaicznych, jest obecnie w tak złym stanie, że nie opłaca się jej nawet remontować.

Projekt drogi solarnej miał być nadzieją światowej energetyki. Jego powstaniu towarzyszyły śmiałe wizje całej sieci takich autostrad, które - pełniąc funkcję zwykłych jezdni - zasilałyby przy okazji sieć elektroenergetyczną. Niestety, francuski przykład pokazuje, że projekty takie można włożyć między bajki.

Według BI, produkcja energii z drogi solarnej w szczytowym okresie efektywności osiągnęła jedynie 50% prognozowanych rezultatów, potem zaczęła znacząco spadać.

Podobny los spotkał drogę solarną w Stanach Zjednoczonych, która kosztowała ponad sześć milionów dolarów. Obecnie ok. 83% paneli, które wchodzą w jej skład jest uszkodzonych.

KomentarzeLiczba komentarzy: 12
RobG56
wtorek, 20 sierpnia 2019, 19:11

Ciekawe jak się ma chińska?

Kornik
wtorek, 20 sierpnia 2019, 18:14

Nie mamy technologi.... Żart... ludzie jest regres a nie prodres w każdej dziedzinie gospodarki przecie potrafimy lecieć na księżyc a nie można zrobić dobrych paneli wstyd i tyle. Jest 21 wiek

Laróż
wtorek, 20 sierpnia 2019, 12:53

Jakieś konkrety, wyniki, wnioski z tego płynące? Artykułem tego raczej nie można nazwać. Tu powinno być wypisane co zawiodło a co zadziałało, z jakich paneli skorzystano i kto je wykonał oraz kto położył. Podłapujmy takie rzeczy a możemy to wykorzystać na swoją korzyść. Każdy kto uważa, że gadam bzdury jest po prostu zamknięty na inne możliwości i nie ma nawet minimalnej ochoty pomyśleć co takie zachowanie przynieść w długofalowym planowaniu. No tak. U nas myślący długofalowo utrzymują duże firmy na stabilnym gruncie choć i tak nazwie się ich złodziejami.

Bonaducci
poniedziałek, 19 sierpnia 2019, 23:06

Jest tyle budynków, tyle dachów, tyle nasłonecznionej powierzchni, to akurat sobie wymyślili, żeby robić to na drogach.

Niuniu
poniedziałek, 19 sierpnia 2019, 22:04

To nie ślepa uliczka tylko pierwsze próby. Tak samo było z pierwszymi samochodami, kolejami, samolotami iyp. To tylko kwestia czasu kiedy opracowane zostaną lepsze bo trwalsze, tańsze i wydajniejsze panele fotowoltaniczne które będą nadawać się do "wbudowywania" w powierzchnię dróg. Tekst Pana Jakuba to ewidentny głos lobby węglowo-gazowego. Ale to tylko fak-nius który nie powstrzyma rozwoju fotowoltaniki i jej zastosowań.

Zbyszek
wtorek, 20 sierpnia 2019, 16:50

Tak, zgadzam się w 100%.

Rappy
wtorek, 20 sierpnia 2019, 16:00

To jest ślepa uliczka. Nie ma możliwości, żeby taka inwestycja dała jakiekolwiek plusy - takie panele zbyt szybko się niszczą, zbyt drogie są w serwisowaniu i produkują zbyt mało energii, żeby miały jakikolwiek sens.

Swen
wtorek, 20 sierpnia 2019, 15:30

Oby tak było, ale fakt-nie udało się. Ale póki co nie mamy aż tyle czasu żeby testować i opracowywać...

Tweets Energetyka24