Europy nie da się przestawić tylko na elektrony - mówi główny ekonomista Orlenu

3 września 2020, 00:26
840_472_matched__phhd3t_electriccar7345741920
Fot. Pixabay

Nie da się przestawić gospodarki europejskiej tylko na elektrony, gdzieś za tymi elektronami muszą być molekuły - mówi dr Adam Czyżewski, główny ekonomista PKN Orlen.

Czyżewski mówił na Europejskim Kongresie Gospodarczym o wyzwaniach stojących przed Europą i Polską w zakresie transformacji energetycznej. „Gaz po rewolucji łupkowej miał być paliwem przejściowym, ale z czasem stał się paliwem docelowym w powiązaniu z takimi technologiami, jak CCS. Uważamy, że w perspektywie długoterminowej będzie to paliwo wykorzystywane, a jego przejściowość zależy m. in. od baterii” - powiedział.

„Energia odnawialna wymaga backupu, tu jest też kwestia stabilności sieci. W przypadku dużych dostawców energii, sieci energetyczne będą oczekiwały, że będziemy ją dostarczać w sposób stabilny. Źródła przerywane, nieciągłe muszą być czymś uzupełnione. I tym naturalnym uzupełnieniem jest gaz” - dodał Czyżewski.

„Nie da się przestawić gospodarki globalnej czy nawet europejskiej tylko na elektrony, gdzieś za tymi elektronami muszą być molekuły, zwłaszcza jeśli chodzi o transport” - zaznaczył główny ekonomista PKN Orlen.

KomentarzeLiczba komentarzy: 3
rmarcin555
czwartek, 3 września 2020, 11:59

Widzę, że objawił się kolejny geniusz. Tchórzewski, Sasin, a teraz ten. Świat będzie inwestował w OZE i infrastrukturę wspomagającą, a oni dalej będą mówić, że się nie da. No, ale 13 i 14stki muszą być. Że nie ma klientów na polski węgiel? A kogo to obchodzi.

czwartek, 3 września 2020, 13:49

Oze Nie jest stabilnym źródłem.

rmarcin555
czwartek, 3 września 2020, 16:59

@Anomim. Jeśli patrzysz na OZE przez pryzmat pojedynczego wiatraka to tak. Ale budowane są magazyny energii. Oczywiście, że potrzebne są elektrownie konwencjonalne. Problem w tym, że my nie mamy własnego gazu w wystarczającej ilości. Poza tym, UE za chwilę skreśli elektrownie gazowe z listy ekologicznych źródeł energii bo to jest absurd.

Tweets Energetyka24