Energinet: „Baltic Pipe opłaca się Duńczykom”

23 sierpnia 2018, 11:42
read in 1 min.
550_800_crop__p0admv_77696f8766399d8e61a2637ad5a8ca99
Fot.: gazprom.ru

Przedstawiciel duńskiego regulatora Energinet Torben Brabo w wywiadzie dla gazety Altinget stwierdził, że projekt Baltic Pipe leży w interesie nie tylko Polaków, ale i Duńczyków.

„Energinet – jako podmiot państwowy – buduje tylko taką infrastrukturę, która odpowiada duńskim interesom socjalno-gospodarczym. To, że jednocześnie wzmacniamy bezpieczeństwo Polski i innych krajów Europy Wschodniej świadczy o tym, że jest to sytuacja win-win” – stwierdził w wywiadzie dla duńskiej gazety Torben Brabo, dyrektor zarządzający ds. gazu w Energinet i członek komitetu sterującego Baltic Pipe ze strony duńskiej.

„Wyzwanie polega na tym, że konsumpcja gazu w Danii ogólnie rzecz biorąc spada. Im mniejsza liczba konsumentów, tym mniej osób musi ponosić koszty utrzymania infrastruktury. W rezultacie koszty jakie muszą ponieść poszczególni konsumenci rosną. Jednak wraz z pojawieniem się w duńskim systemie gazu płynącego przez Baltic Pipe, pojawia się więcej konsumentów – w tym z Polski - którzy dzielą koszty utrzymania systemu. To daje olbrzymie korzyści dla Danii” – wyjaśnia duński interes w powstaniu Baltic Pipe Brabo.

Gazociąg Baltic Pipe ma na celu połączenie norweskich złóż gazu z polskim systemem krajowym. Dzięki niemu Polska i kraje regionu uzyskają łatwy dostęp do alternatywnego wobec rosyjskiego źródła gazu. Planuje się, że Baltic Pipe ma powstać jeszcze przed zakończeniem obecnie obowiązującego Polskę kontraktu na zakupy gazu z Rosji, co pozwoliłoby na renegocjację kontraktu na korzystnych warunkach.

KomentarzeLiczba komentarzy: 4
observer48
piątek, 24 sierpnia 2018, 01:35

@Naiwny To będzie gaz ze złóż pon Morzem Norweskim, których właścicielami są polskie firmy Lotos i PGNiG, więc to Duńczycy będą płacić nam za gaz i dokładać się do budowy i utrzymania gazociągu.

Naiwny
czwartek, 23 sierpnia 2018, 22:56

To może w końcu powiedzcie ile będziemy płacili Duńczykom za \"korzystanie z duńskiej infrastruktury przesyłowej\" i ile za sam tranzyt gazu i oczywiście ile będzie kosztowała rozbudowa tejże duńskiej infrastruktury tak aby mogą obsłużyć tych kilka mld m3 gazu więcej i kto za to ma zapłacić? Jednocześnie napiszcie ile ten cały projekt będzie kosztował - skoro ma być gotowy za 3,5 roku to wszystko jednoznacznie policzone - chyba się nie wstydzicie?

Kiks
czwartek, 23 sierpnia 2018, 19:14

@p-p-p To teraz wiemy, dlaczego Niemcy są tak entuzjastycznie nastawieni do NS2

p-p-p
czwartek, 23 sierpnia 2018, 18:29

A który kraj dostając kasę za tranzyt będzie mówił że to nieopłacalne?

Tweets Energetyka24