Energetyczne podsumowanie dnia - 31 lipca 2018 r.

31 lipca 2018, 16:53
sunset-654867_640
Fot. Pixabay / zdjęcie ilustracyjne

Zapraszamy do lektury energetycznego podsumowania dnia!

Wąskie gardła polskiej dywersyfikacji dostaw ropy [KOMENTARZ]

Polska jest niemal całkowicie uzależniona od dostaw ropy naftowej z Rosji. Stąd nie powinno dziwić, że dywersyfikacja jest jednym z priorytetów PKN Orlen. Czy amerykańskie sankcje na Iran, kryzys polityczny w Iraku i groźba blokady cieśniny Ormuz pokrzyżują te plany?

Polska gazowym pionierem Unii. „Porozumienie Trump-Juncker po myśli Warszawy” [ANALIZA]

Kilka dni temu doszło do nieoczekiwanego ocieplenia relacji pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Jednym z wymiarów „odwilży” jest deklaracja wzmocnienia strategicznej współpracy w sektorze energii. Jeżeli dojdzie do realizacji tych zapowiedzi, a pamiętajmy, że Donald Trump nie lubi być oszukiwany, to jednym z największych beneficjentów może okazać się Polska.

Biomasa – wciąż niewykorzystana szansa dla polskiego „coalstate” [ANALIZA]

Biomasa powinna być paliwem rewolucjonizującym polską energetykę. Nie dość, że może ona zastępować (w pewnym zakresie) węgiel, to na dodatek zwiększenie jej zużycia zbliża Polskę do realizacji celów klimatycznych na rok 2020. Co więcej, biomasa wpasowuje się w plany rządu w Warszawie w kwestii budowy klastrów energetycznych i oparcia energetyki na krajowym kapitale. Jednakże, duże elektrownie nieustannie odchodzą od tego paliwa, a państwo wciąż nie potrafi skutecznie zachęcić do inwestowania w jednostki zasilane tym surowcem.

Gazyfikacja obszarów wiejskich jest trudna. "Pomoże technologia wyspowa" [WYWIAD]

Bariery utrudniające gazyfikację obszarów wiejskich, szanse związane z rozwojem sieci dystrybucyjnej oraz działalność PSG w tym zakresie - to tylko zarys tematów poruszonych w rozmowie serwisu Energetyk24 z dr. Krzysztofem Księżopolskim, prezesem Instytutu Badań nad Bezpieczeństwem, Energetyką i Klimatem (ISECS).

Prezes Energi odwołany

Rada Nadzorcza Energi zdecydowała o odwołaniu z funkcji prezesa spółki Arkadiusza Siwko. Siwko pełnił tę funkcję od 2 lipca 2018r. 

Minister Energii chce 100% obliga giełdowe na energię elektryczną

Ministerstwo Energii zaproponuje podniesienie do 100 proc. obligo giełdowe na energię elektryczną - poinformował w poniedziałek PAP resort. Zdaniem ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego zapobiegnie to nieuzasadnionemu wzrostowi cen na rynku.

Rynki ropy obawiają się o dostawy z Arabii Saudyjskiej i Morza Północnego

Notowania ropy naftowej w USA są na poziomie ok. 70 dolarów za baryłkę. Na rynkach paliw rosną jednak ryzyka związane z dostawami surowca z Arabii Saudyjskiej i Morza Północnego - podają maklerzy.

Eesti Energia zwiększa zysk netto w II kwartale 2018r.

Estoński koncern energetyczny Eesti Energia, do którego należy działający w Polsce Enefit, w II kw. 2018 r. wypracował zysk netto na poziomie 15 mln euro, co oznacza wzrost o 12% r/r. Przychody ze sprzedaży wyniosły 186 mln euro (wzrost o 5% r/r), a ich wzrost wynikał głównie z wyższych cen rynkowych energii elektrycznej i ropy bitumicznej.

Tobiszowski: Podniesienie obligo to gwarancja stabilnych cen prądu

Planowane podniesienie z 30 do 100 proc. obliga giełdowego na energię elektryczną da odbiorcom gwarancję stabilnych cen prądu, zapobiegając ich wzrostowi w tym i przyszłym roku - ocenił we wtorek wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Polska Grupa Górnicza zarobiła 294 mln zł w pierwszej połowie roku

W pierwszym półroczu br. Polska Grupa Górnicza (PGG) wypracowała 294 mln zł zysku netto, zarabiając 28,55 zł na każdej tonie sprzedanego węgla. Do połowy roku spółka wydała na inwestycje ponad 1,1 mld zł wobec całorocznego planu powyżej 2,6 mld zł - podała we wtorek Grupa.

PGG przejmie Katowicki Węgiel

Polska Grupa Górnicza (PGG) przejmie niebawem spółkę Katowicki Węgiel, wyspecjalizowaną w sprzedaży tego surowca i produkcji m.in. popularnego ekogroszku. O zakup tej firmy zabiegała wcześniej m.in. spółka Tauron Wydobycie, która złożyła nawet w tej sprawie wniosek do UOKiK.

MAE: Rosyjskie firmy naftowo-gazowe zwiększyły nakłady na inwestycje o 38%

Międzynarodowa Agencja Energii informuje, że w 2017 roku rosyjskie spółki naftowo-gazowe zwiększyły wydatki inwestycyjne o 38%, osiągając pułap 58 mld dolarów.

Orlen rozwija biznes detaliczny i wspiera polskie soki

PKN ORLEN uruchamia program „Pij polskie soki” i rozszerza sprzedaż soków owocowych od producentów z Polski na całą sieć stacji paliw w kraju. Jest to element rozwoju oferty pozapaliwowej zgodny z oczekiwaniami klientów. W ten sposób Koncern wspiera polskich sadowników, a także lokalne, często rodzinne firmy przetwórcze. W wyniku podjętych działań zakup soków owocowych przez PKN ORLEN od polskich producentów zwiększy się o 150%. 

Trump: Europejczycy zapłacą za budowę terminali do odbioru gazu z USA

Donald Trump poinformował, że Waszyngton prowadzi negocjacje z Brukselą dotyczące budowy terminali LNG, które przyjmą skroplony gaz ziemny ze Stanów Zjednoczonych.

KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24