Energetyczne podsumowanie dnia - 26 lipca 2018 r.

26 lipca 2018, 16:48
840_472_matched__p0yhc6_defaffffaf6c09f709d80cc19e1c332a
Fot. Centralne Biuro Antykorupcyjne
  • Romans Trumpa z Rosją - czy to koniec świata jaki znamy? - analiza Marcela Lesika
  • Nowy OPEC - konsekwencje dla świata i Polski - analiza Krzysztofa Księżopolskiego
  • CBA zatrzymało byłego prezesa Enei

Zapraszamy do lektury kolejnego energetycznego podsumowania dnia.

Romans Trumpa z Rosją - czy to koniec świata jaki znamy? [ANALIZA]

Donald Trump, kwestionując pracę rodzimych służb wywiadowczych w trakcie konferencji prasowej u boku Władimira Putina, naraził się na krytykę nawet ze strony współpracowników. Polska racja stanu dla wielu także znalazła się pod znakiem zapytania, bo kategoryczność sprzeciwu amerykańskiego prezydenta wobec Nord Stream 2 osłabła. Czy najgorsze sny się spełniają i będziemy musieli sobie szukać nowych sojuszników?

Nowy OPEC - konsekwencje dla świata i Polski

Zapowiedź utworzenia nowej organizacji na bazie OPEC, która ma zająć się kontrolą podaży ropy naftowej na świecie z udziałem Rosji napawa niepokojem. Kontrolowanie cen poprzez ograniczanie lub zwiększenie wydobycia ropy naftowej, prowadzone od lat przez OPEC, nie prowadzi w rzeczywistości do stabilizacji cen na rynku.

CBA zatrzymało byłego prezesa Enei

Agenci z poznańskiej Delegatury CBA zatrzymali dziś w Warszawie Macieja O. byłego prezesa zarządu spółki energetycznej ENEA S.A. Sprawa dotyczy podpisanej w 2011 roku niekorzystnej umowy zakupu linii energetycznej mającej łączyć Polskę z Białorusią. Państwowa firma miała stracić na tym co najmniej 15 mln zł.

Eksperci: Nord Stream 2 nie ma sensu. Europa potrzebuje coraz mniej gazu

Rosnąca efektywność energetyczna oraz coraz większe wykorzystanie elektryczności z OZE pozwalają znacząco ograniczyć zużycie gazu. Gaz przestaje więc być istotnym surowcem wpływającym na bezpieczeństwo energetyczne Europy. Z tego powodu wątpliwy jest sens budowy gazociągu Nord Stream 2, mającego połączyć Rosję z Niemcami.

Unia Europejska zbuduje terminale do odbioru amerykańskiego LNG

Zgodziliśmy się dzisiaj na wzmocnienie naszej strategicznej współpracy w sektorze energii - poinformował Donald Trump po spotkaniu z Jean-Claude Junckerem. Obszarem szczególnego zainteresowania w tym zakresie ma być skroplony gaz ziemny, którego zakupy w imieniu UE zadeklarował szef Komisji Europejskiej.

KGHM poszukuje dwóch członków zarządu

Rada Nadzorcza KGHM Polska Miedź S.A. zdecydowała o rozpoczęciu postępowania kwalifikacyjnego na dwa stanowiska w zarządzie spółki: wiceprezesa ds. rozwoju oraz wiceprezesa ds. aktywów zagranicznych - poinformowała spółka w komunikacie.

USA: firma węglowa skorumpowała przedstawiciela władz stanu Alabama

Wiceprezes firmy węglowej Drummond Company oraz prawnik pracujący dla tej spółki zostali uznani za winnych wręczenia łapówki przedstawicielowi władz stanu Alabama, celem zapobieżenia zmianom w prawie, zobowiązującym do dbałości o tereny przemysłowe. 

Rosja: Dziewięciu głodujących górników trafiło do szpitala

Dziewięciu górników z kopalni złota w Kraju Zabajkalskim w azjatyckiej części Rosji, którzy prowadzą głodówkę żądając wypłaty pensji, zostało przewiezionych do szpitala - podały lokalne władze medyczne. W proteście głodowym nadal uczestniczy ponad 80 górników.

Cena ropy rośnie po doniesieniach z USA

Wycena głównych benchmarków ropy naftowej w czwartek zwyżkuje. Ceny ropy zostały wsparte przez doniesienia o zaburzeniu dostaw z Arabii Saudyjskiej oraz przez dane o zapasach ropy w USA.

KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24