Elektrownie jądrowe – energetyczni wiedźmini XXI wieku [FELIETON]

20 grudnia 2019, 14:50
48914389807_dea9fb5126_c
Screenshot z gry Wiedźmin 3/Fot. https://www.flickr.com/photos/stefans02

Krążą o nich zabobony, wielu widzi w nich śmiertelne niebezpieczeństwo, niektórzy władcy chcieliby widzieć ich koniec, a mimo to dalej realizują swoją misję, czyli zapewnianie ludziom bezpieczeństwa. Mowa o wiedźminach? Nie, o elektrowniach jądrowych.

W piątek 20 grudnia setki tysięcy ludzi na całym świecie zasiądzie do seansu serialu Wiedźmin, który powstał w oparciu o prozę Andrzeja Sapkowskiego. Opowiada on o losach Geralta z Rivii, parającego się wiedźmiństwem, czyli zabijaniem potworów na zlecenie. Bohater został w tym celu specjalnie przygotowany, przeszedł szereg mutacji, odbył też długotrwały trening. Dzięki tym wszystkim zabiegom był znacznie lepiej rozwinięty kondycyjnie od zwykłego człowieka, posiadał też pewne wyjątkowe cechy wyglądu, jak np. oczy z kocimi źrenicami.

Choć wiedźmin Geralt uczciwie realizował swą misję, to zarówno do niego, jak i innych przedstawicieli jego cechu, ludzi odnosili się nieufnie. Podkreślali ich inność, rozpowszechniali kłamliwe mity na ich temat, straszyli nimi dzieci. Wiedźmini zaszli też za skórę wielu możnym fikcyjnego świata Sapkowskiego, którzy chcieli ich wytępić (choć i tak kolegów po fachu Geralta nie było zbyt wielu). Pomimo tego, wiedźmini wciąż robili wszystko, by zapewniać ludziom bezpieczeństwo i tępić czyhające na nich monstra.

Bardzo podobnie rzecz się ma z elektrowniami jądrowymi.

Jednostki te są najbezpieczniejszymi obecnie źródłami energii. jak wylicza James Conca w swym artykule dla Forbes’a, przy energetyce jądrowej współczynnik zgonów na bilion kilowatogodzin wyprodukowanej energii wynosi 90 osób, podczas gdy w przypadku amerykańskiego atomu - zaledwie 0,1 osoby. Dla porównania, generowanie takiej liczby kWh z węgla oznacza średnio w skali świata śmierć ok. 100 tysięcy osób. Chińska energetyka węglowa jest znacznie bardziej niebezpieczna, gdyż produkcja biliona kilowatogodzin oznacza w ChRL śmierć aż 170 tysięcy osób. Elektrownie jądrowe to też jedyne dostępne obecnie moce, które potrafią produkować tak dużo tak czystej energii, nie odciskając piętna na środowisku.

Energetyka jądrowa pracuje bez względu na warunki atmosferyczne (które ograniczają chociażby elektrownie słoneczne i wiatrowe). Co ważne – atom może też zapewniać energię wtedy, gdy inne jednostki zawodzą. Potwierdza to historia huraganu Harvey, który uderzył w Stany Zjednoczone prawie dokładnie rok temu. Jak poinformował Forbes, ta prawdopodobnie największa katastrofa naturalna w historii USA uszkodziła elektrownie wiatrowe i fotowoltaiczne, wymusiła zamknięcie rafinerii, zakłóciła pracę szybów wydobywczych, obniżyła amerykańską produkcję ropy o 20%, ale… nie dotknęła w żaden sposób elektrowni jądrowych, jakie znajdowały się w jej zasięgu. Co więcej, jednostki te pracowały wtedy na pełnych obrotach.

Atom strzeże też ludzi przed jeszcze jednym zagrożeniem. Według raportów Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu (IPCC), organizacji działającej pod egidą ONZ, energetyka jądrowa jest praktycznie niezbędna do ratowania Ziemi przed skutkami zmian klimatycznych - w przytłaczającej większości scenariuszy IPCC udział atomu w światowym miksie energetycznym wzrasta.

O tym, jak czystą, bezpieczną i stabilną energię zapewnia atom świadczyć może np. przykład Francji, kraju w którym działa kilkadziesiąt reaktorów jądrowych. Francuzi cieszą się dzięki temu rekordowo niskimi emisjami w energetyce.

Pomimo tych istotnych zalet, atom nie ma dobrej prasy. Opinię publiczną straszy się mitami narosłymi wokół katastrofy w Czarnobylu czy Fukushimie, rozsiewa się nieprawdziwe plotki, kreuje fikcyjny obraz rzeczywistości. Niektóre organizacje wypuszczają nawet raporty zamazujące prawdę o atomie, a np. Niemcy starają się wyciąć jednostki jądrowe z miksów energetycznych państw europejskich.

Wiedźmin u Sapkowskiego – choć był potężnym wojownikiem – wielokrotnie korzystał z pomocy życzliwych ludzi, którzy opiekowali się nim i wspierali przy realizacji jego misji. Podobnego wsparcia potrzebują elektrownie jądrowe. Bez nich bowiem, deklaracje o neutralności klimatycznej do 2050 roku będą tym samym, czym Geralt i spółka – fantastyką.

KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Dumi
sobota, 28 grudnia 2019, 14:21

Wiedźmin to postać fikcyjna a mity, które pan Wiech nieudolnie próbuje tu obalać są trochę zabawne, ale mi nie jest tu do śmiechu bo rozmawiamy o gigantycznych pieniądzach. Rozmiem to zafascynowanie Widzminem bo też czytałem całą sagę, ale rozmawiamy tu o rzeczywistości, którą niestety pan Wiech rozmywa w związku z tym mam kilka pytań: 1. Czy możliwe jest, że koszt budowy jednej elektrownii atomowej może oscylować w granicach wysokości naszego rocznego budżetu państwa?!!! 2. Czy mądrym posunięciem jest uzależniać nasz kraj od kolejnego surowca, którym jest paliwo energetyczne, które będziemy musieli kupować od innego kraju? 3. Czy prawdą jest, że mamy na terenie naszego kraju w ziemi wszystkie surowce??? Jeśli tak to czy roztropne jest uzależniać nasz kraj od innego mocarstwa w tym względzie??? 4. Co jest roztropnejsze: inwestować w OZE, wydobywać własne surowce, opracowywać własne technologie wydobycia, zbierać BEZCENNE doświadczenie i zapewnić w ten sposób niezależność energetyczną oraz rozwój w wielu gałęziach przemysłu, etc czy lepiej jest zaciągnąć ogromny dług decydując się na zakup elektrownii atomowej, która sama w sobie stwarza ryzyko ogtomnej katastrofy, której skutki mogą nie do opisania??? 5. Czy prawdą jest, że na terenie Niemiec w jednej z elektrownii składowanych odpadów w ziemie wdarła się woda i ich wydobycie potrwa 10 lat a koszt wyniesie 7 mld euro??? 6. Czy swoje teorie miałby pan odwagę przedstawić mieszkańcom Fukushimy??? 7. Czy prawdą jest, że Uran na świecie się powoli kończy i jak ma to się w przyszłości do ceny tego surowca skoro już dziś jego wydobycie jest mniejsze w stosunku do zapotrzebowania??? 8. Czy jest pan ŚWIADOM ryzyka jakie niesie ze sobą elektrownia atomowa w przypadku awarii??? 9. Czy prawdą jest, że klimat USA różni się od Polskiego i u nas takie huragany nie występują??? 10. Czy prawdą jest, że elektrownia atomowa jest łatwym celem i czy może pan przedstawić polakom jakie mogłyby być skutki takiego ataku??? Będę wdzięczny jeśli pan odpowie na te pytania bo jest ich więcej, ale narazie wystarczy.

Karkses
czwartek, 26 grudnia 2019, 15:43

Tak ale jak zwykle p. Wiech pomija jedną, aczkolwiek kluczową kwestię tzn. rachunek ekonomiczny. Ile kosztuje budowa elektrowni atomowej? Czy jest szansa, żeby taka budowa kiedykolwiek się zwróciła? Co w sytuacji konfliktu zbrojnego czy taka elektrownia nie byłaby idealnym celem? Rozwój energetyki idzie raczej w kierunku energetyki rozproszonej, a nie bazującej na dużych, centralnych jednostkach, które mogą stać się łakomym kąskiem dla ewentualnego agresora, tym samym paraliżując całe państwo. Pomijam też koszty składowania odpadów i tak jak ktoś już tam wspomniał, wyłączenia później takiej elektrowni i jej utylizacji.

rmarcin555
wtorek, 24 grudnia 2019, 11:53

Wszystko fajnie, ale elektrownia atomowa jest pięciokrotnie droższa w budowie od gazowej. Tak mniej więcej. Tańsze jest za to paliwo. Nie należy lekceważyć sprawy odpadów, bo może nie ma ich dużo, ale trzeba je przechowywać przez setki lat. Jak to wygląda w praktyce wystarczy spojrzeć na amerykańskie składowisko na Pacyfiku czy problemy jakie mają Niemcy ze swoim. A od czasu do czasu jest katastrofa. I wtedy nagle okazuje się, że koszty jej usunięcia niwelują wszystkie zalety energii jądrowej. Atom nie jest cudownym rozwiązaniem. Jest koniecznością, bo na fuzje poczekamy jeszcze minimum 30 lat. Minimum.

Bolec
środa, 25 grudnia 2019, 22:44

Nie wspominając o utylizacji elektrowni po wyłączeniu. Wtedy dopiero jest odpadu napromieniowanego.

Energetyk
wtorek, 24 grudnia 2019, 09:46

Niemcy wycinają swoje jądrówki bo w podstawie generacji chcą zakładają mieć swoje gazówki zasilane Nordstreamami :D

Swen
niedziela, 22 grudnia 2019, 21:21

Po przeczytaniu takiego artykułu aż wraca chęć do życia w tym świecie pełnym plugawych potworów informacyjnych, którym powinno się odciąć głowy, a temu kto to zrobi dać nagrody. Chciałem żeby to trochę ,,Wiedźminowo" zabrzmiało.

Tweets Energetyka24