Duński sprzeciw wobec Nord Stream 2 może podnieść koszty tego projektu

7 lutego 2018, 13:34
840_472_matched__p0yh8v_e88dea240c9def112ced36eeec709dd9
Fot. Gazprom

Sprzeciw Kopenhagi wobec budowy gazociągu Nord Stream 2 na wodach terytorialnych Danii może zwiększyć koszty realizacji tego połączenia.

Jak podaje Agencja Reutera, w razie sprzeciwu duńskich władz istnieje możliwość poprowadzenia gazociągu okrężną, dłuższą drogą.

Zdaniem Edwarda Heerema, prezesa firmy, która odpowiada za układanie gazociągu na dnie morza, wybór dłuższej trasy spowoduje wzrost końcowych kosztów projektu o maksymalnie 5%.

Nord Stream 2 ma powstać na dnie Bałtyku, równolegle do uruchomionego w 2011 roku gazociągu Nord Stream. Ma to być dwunitkowa magistrala gazowa o mocy przesyłowej 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie z Rosji do Niemiec. Ma być gotowy pod koniec 2019 roku i wtedy też Rosja zamierza zaprzestać przesyłania gazu rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy. Budowie Nord Stream 2 sprzeciwiają się Polska, kraje bałtyckie i Ukraina.

KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Naiwny
czwartek, 8 lutego 2018, 00:04

E. wzrost kosztów o 5% odnosi się tylko do kosztów układania samej rury. Wcześniej na ten sam temat wypowiadał się prezes Gazpromu bagatelizując ten problem. Istotniejsze od kilkunastu-kilkudziesięciu mln $ dodatkowego wydatku jest opóźnienie w realizacji całego projektu (konieczność przeprojektowania i ew. dodatkowe ekspertyzy środowiskowe itp) oraz straty wizerunkowe. Niemniej sama Dania swym sprzeciwem nie zatrzyma NS2.

Tweets Energetyka24