Drastyczny spadek eksportu wenezuelskiej ropy. "Winne amerykańskie sankcje"

17 czerwca 2020, 15:51
5403057621_4e1d49c5ee_c
Fot. Cristóbal Alvarado Minic / Flickr

Eksport ropy z Wenezueli gwałtownie spadł w pierwszej połowie czerwca i jeśli trend się utrzyma, to będziemy mieli do czynienia z najniższym poziomem od ponad 70 lat - informuje agencja Reutera.

Z danych, o których dotarła agencja wynika, że w czerwcu br. eksport wenezuelskiej ropy spadł o 28%. Poważnym problemem jest już nie tylko znalezienie kupców na surowiec, ale również tankowców.

Firmy zajmujące się morskim transportem ropy unikają współpracy z Caracas, ponieważ na początku czerwca USA umieściły cztery jednostki (oraz ich właścicieli) na sankcyjnej „czarnej liście”.

Z danych firmy Refinitiv Eikon wynika, że dotychczas w czerwcu z Wenezueli wypłynęło siedem ładunków z ropą i paliwem. Odbiorcami były m.in. takie firmy jak: włoski ENI, hiszpański Repsol oraz kubańska Cubametales.

Średnio dało to ok. 325 tys. baryłek dziennie. Jeżeli ten poziom utrzyma przez resztę miesiąca, to będziemy mieli do czynienia z najgorszym współczynnikiem od lat czterdziestych ubiegłego wieku. 

Przed wprowadzeniem amerykańskich sankcji Wenezuela eksportowała ok. 1,4 mln b/d. Tymczasem od poniedziałku anulowano już pięć zaplanowanych załadunków.

KomentarzeLiczba komentarzy: 10
Niuniu
czwartek, 18 czerwca 2020, 18:03

FR - sankcje USA dotyczą też eksportu benzyny do Wenezueli. Rządowy wenezuelski potentat naftowy jest właścicielem amerykańskich rafinerii które z wenezuelskiej ropy produkowały między innymi benzynę której część była eksportowana do Wenezueli. Po wprowadzeniu sankcji ustał eksport ropy do USA, prawa własności wenezuelskiej firmy do amerykańskich rafinerii zostały zawieszone a eksport benzyny do Wenezueli został zakazany. Do tego sankcje USA obieły serwis i sprzedaż części zamiennych do wenezuelskich rafinerii co skutkowało zmniejszeniem ich zdolności produkcyjnych. Dopiero interwencja Iranu powoli ratuje sytuację. Najpierw Iran dostarczył specjalistów i podzespoły pozwalające ponownie uruchomić produkcję brnzyny w Wenezueli a następnie do czasu wyrównania braków w dostawach przypłynęło do Wenezueli 5 tankowców z irańską benzyną. A jest jeszcze jeden niezwykły szczegół w całej opisanej sytuacji. szczegół który umknął kolegom i def24, Otóż kilka lat temu Iran też cierpiał na brak benzyny na własnym rynku. Powód był ekonomicznie zbliżony jak w Wenezueli. Otóż benzyna na rynku wewnętrznym Iranu tak jak obecnie w Wenezueli była sprzedawana po 30-50 centów za litr, Czyli była praktycznie za darmo. Sprytni Irańczycy benzynę kupowali w ilościach hurtowych i ze znacznym zyskiem szmuglowali do Pakistanu. Co doprowadzało do niedoborów na stacjach krajowych w Iranie. Ale to już przeszłość. W zeszłym roku Iran urynkowił ceny benzyny na rynku wewnętrznym i obecnie sprzedaje 1 litr za ok 3 zł. I zwiększył wydajność własnych rafinerii i to mimo sankcji USA. Efektem jest nadprodukcja benzyny którą bez uszczerbku dla wewnętrznej konsumpcji można przekazać było Wenezueli. To też pokazuje skuteczność sankcji USA jeśli obejmują jednocześnie kilka Państw.

FR technologiczne imperium
niedziela, 21 czerwca 2020, 15:25

Ale kłopoty Wenezueli zaczęły się nadługo przed jakimikolwiek działaniami ze strony USA i były czynnikiem tylko i wyłącznie złego zarządzania państwem przez socjalistów pokroju Maduro. Jak czytam ciebie mam wrażenie jak bym oglądał jakieś kroniki filmowe z lat słusznie minionych, kiedy to wszelkie nieudolności władzy socjalistycznych usprawiedliwiano tym że to przez USA. Socjalizm to zwyczajnie nieudolny ustrój czy sankcję by były czy nie, działał jak ropa była po 100 za baryłkę gdy nie jest pada. Ponadto w Wenezueli panuje olbrzymi stopień przestępczości, to też sprawka USA?

Fanklub FR
niedziela, 21 czerwca 2020, 15:16

To niech kupię te części od Rosji.

GB
czwartek, 18 czerwca 2020, 21:26

Tylko widzisz, od 2007 roku Wenezuela znacjonalizowala majątek wielu amerykańskich firm w Wenezueli. To ma sankcje, w tym brak części zamiennych. Cóż, USA nie będą przecież wspierać państwa które okrada ich firmy.

GB
środa, 17 czerwca 2020, 22:43

Widzicie? Naród Wenezueli głoduje na skutek katastrofalnych rządów Maduro.

Niuniu
środa, 17 czerwca 2020, 18:53

A później będziecie pisać, że naród Wenezueli głoduje na skutek katastrofalnych rządów Maduro a nie Trumpa.

Davien
piątek, 19 czerwca 2020, 02:08

Niuniu a kto narozrabiał jak nei Maduro. To teraz nei płacz.

Ukulele
czwartek, 18 czerwca 2020, 11:29

To Trump rządzi w Wenezueli?:)

środa, 17 czerwca 2020, 23:19

Już za Chaveza Wenezuela nie była w stanie papieru toaletowego wyprodukować. To też wina Trumpa?

ciekawy
środa, 17 czerwca 2020, 23:17

Trump rządzi w Wenezueli?

FR technologiczne imperium
środa, 17 czerwca 2020, 20:45

Niuniu kryzys Wenezueli zaczął się nadługo przed jakimikolwiek sankcjami, co oczywiście świadomie pomijasz w swojej wypowiedzi, zresztą Wenezuela które śpi na robię sprowadza benzynę z Iranu, więc jak to wytłumaczysz ? USA zabrania rafinować Maduro Ropy?

Tweets Energetyka24