Dania przestanie wydobywać ropę i gaz? Apeluje o to rada ds. zmian klimatu

5 czerwca 2020, 14:39
49265266571_5f02fb2e1c_k
Fot. Glenn Beltz / Flickr

Dania powinna zarzucić plany związane z poszukiwaniem ropy i gazu na Morzu Północnym - uważa tamtejsza rada ds. zmian klimatu.

Agencja Reutera informuje, że zdaniem rady dalsze działania na rzecz wydobycia węglowodorów mogą zaszkodzić ambicjom Danii, która chce być liderem w walce ze zmianami klimatu. 

„Wiarygodność Danii jako pioniera może szybko ulec erozji, jeżeli nadal będziemy rozwijać naszą działalność związaną z ropą i gazem” - piszą członkowie rady w raporcie zleconym przez rząd.

Nie wiadomo, czy gabinet Mette Frederiksenena zastosuje się do wytycznych rady, ponieważ odmówiono komentarza w tej materii. Z kręgów rządowych płyną jednak wyraźne sygnały, że konieczna jest tutaj analiza dotycząca zarówno bezpieczeństwa energetycznego, jak i potencjalnych strat gospodarczych.

„Jeśli Dania ma objąć międzynarodowe przywództwo w obszarze klimatu, to musimy pokazać, że zielona transformacja może iść w parze z odpowiedzialnością finansową” - wyjaśnia Dan Jorgensen, minister ds. klimatu i energii.

W roku 2019 Dania wydobyła ok 30,8 mln baryłek ropy naftowej i nieco ponad 3 miliardy metrów sześciennych gazu. 

KomentarzeLiczba komentarzy: 5
red
niedziela, 7 czerwca 2020, 23:12

Pytanie ?! Czy jednocześnie zrezygnuje z produktów wytwarzanych z ropy i gazu oraz energii produkowanej z tych nośników wykorzystanej do produkcji urządzeń żeby nie wykorzystywać gazu i ropy....

Niuniu
sobota, 6 czerwca 2020, 17:55

TEDE - Polska ma udział w komcesjach w ekonomicznej strefie Norwegii. Jak Norwedzy wpadną na pomysł zmknięcia eksploatacji morskich instalacji naftowych i gazowych to zamkną wszystko - te polskie koncesje też. To chyba logiczne.

Niuniu
piątek, 5 czerwca 2020, 17:30

Wobec planów inwestowania w wyspy wiatrowe jest to zupełnie logiczne. Ale równie logiczne wydaje się prognozowanie podobnych działań w niedalekiej przyszłości ze strony Norwegii. Przecież ideologicznie oba kraje są sobie bardzo bliskie i wartości cenne dla ich społeczeństw się w zasadzie nie różnią. Co wtedy? Co będzie tłoczył polski gazociąg BP z morza Północnego? Pewnie wodę morską.

ciekawy
niedziela, 7 czerwca 2020, 10:26

A gdzie wyczytałeś że chce tego norweskie społeczeństwo?

niedziela, 7 czerwca 2020, 10:24

Norwegia nie łamie umów, jak rosja.

niedziela, 7 czerwca 2020, 10:23

logiczne byłoby nie tylko zaprzestania poszykiwań ropy ale i zaprzestania korzystania z produktów ropopochodnych.

Tede
sobota, 6 czerwca 2020, 01:39

Przecież PGNiG ma własne koncesje na wydobycie gazu na morzu północnym.

Tweets Energetyka24