Czeski ekspert: "Nord Stream 2 posłuży do finansowania mafii Putina"

25 kwietnia 2018, 16:35
1200_650_matched__p59lk7_uObAADjBTMAAp437tz7EgeY7Awfs87CC
Fot. www.kremlin.ru

Projekt Nord Stream 2 ma na celu stosowanie wobec Europy strategicznego szantażu i naraża ją na korupcyjne ryzyka - uważa Jakub Janda, dyrektor European Values Think-Tank i szef programu „Watch Kreml”.

W opinii czeskiego eksperta rurociąg, jeśli powstanie, posłuży do stosowania „strategicznego szantażu”, skierowanego przeciwko UE. Janda zwrócił uwagę, że w przeszłości Kreml wielokrotnie wykorzystywał zależność energetyczną w ten sposób, zaś realizacja projektu pogłębi to niekorzystne zjawisko i zwiększy możliwości Rosjan w zakresie korumpowania europejskich polityków i przedstawicieli biznesu. Jako przykład stosowania mało przejrzystych i wątpliwych praktyk wymienił m.in. karierę Gerharda Schroedera.

Zdaniem szefa European Values ​​Think-Tank Nord Stream 2 posłuży również, „jako narzędzie finansowania mafii Putina”.

Część europejskich mediów informowała kilka dni temu, że dziennikarskie śledztwo wykazało, iż w czasie lobbingu na rzecz NS2 mogło dochodzić nawet do praktyk korupcyjnych. Tym właśnie tłumaczą pobłażliwość części europejskich elit wobec inwestycji, która choć jest jawnie szkodliwa dla bezpieczeństwa energetycznego UE, to spotyka się ze sporym „zrozumieniem” z ich strony.

KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Stary Grzyb
piątek, 27 kwietnia 2018, 13:06

Nord Stream 2 posłuży - o ile powstanie - do finansowania mafii Putina, a podstawą tego projektu (podobnie zresztą, jak Nord Stream 1) jest schroederyzacja znacznej części niemieckich i zachodnich elit? Doprawdy odkrywcze, ale skądinąd dobrze, że te oczywistości zaczynają być wypowiadane publicznie.

rob ercik
czwartek, 26 kwietnia 2018, 01:18

Ta czesc tajemniczych europejskich mediow to pewnie polskie i ukrainskie wolne media

Reklama
Tweets Energetyka24