Reklama

Gaz

Co z tym gazem? O przyszłości błękitnego paliwa na Kongresie Energetycznym [RELACJA]

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Paliwo przejściowe? Czy wschodząca gwiazda energetyki? Jaka będzie przyszłość gazu? - na te pytania próbowali odpowiedzieć uczestnicy gazowego panelu Kongresu Energetycznego.

Dyskusję otworzył prezes PGNiG Jerzy Kwieciński. „Zakładamy, że będzie rosnąć i zużycie indywidualne gazu (…) i jego zużycie w biznesie (…). Chcemy się specjalizować w gazach, będziemy chcieli rozwijać nasze usługi w zakresie CNG i LNG (…), ale też i w wodorze. Unia Europejska bardzo mocno stawia na wodór, dla nas jest to szansa sięgnięcia po finansowanie unijne” - powiedział.

„Będziemy szukali synergii we współpracy z innymi spółkami. Program biometanowy chcemy realizować we współpracy z Orlenem, rozmawiamy o inwestycji w Ostrołęce, która oparta będzie nie na węglu, a na gazie. Myślę, że jeszcze inne segmenty sektora elektroenergetycznego będą dla nas ciekawe” - dodał Kwieciński.

„Rośnie OZE, rośnie wykorzystanie gazu (…). Europa wykorzystuje gaz w zmianie swojego miksu energetycznego. Ja w to nie wierzę, że nawet za 30 lat gaz zniknie. Naszą strategią jest specjalizowanie się w różnych gazach. Dlatego mówimy: sektor gazowy, a nie sektor gazu ziemnego” - podkreślił prezes PGNiG.

Z kolei wiceprezes Gaz-Systemy Artur Zawartko mówił o perspektywie użycia gazu w sektorze energetycznym. „Jeżeli mówimy o transformacji energetyki, to trudno sobie wyobrazić, że powstające bloki gazowe pójdą do kosza. To byłoby nieekonomiczne i mało zielone” - stwierdził.

Antoni Bielewicz z European Climate Foundation opowiedział o ramach europejskiego prawa nakładanych na sektor energetyczny i gazowy. „Moim zdaniem, biorąc pod uwagę obecną politykę europejską, rola gazu powinna zostać zminimalizowana. W roku 2050 UE ma osiągnąć neutralność klimatyczną. Polska powiedziała, że UE powinna rozpoznać jej specyficzną drogę do neutralności (…). Cała polityka europejska od jakiegoś czasu idzie w kierunku ograniczenia roli gazu. To przede wszystkim regulacje dotyczące finansowania tych instalacji” - stwierdził.  

O wpływie regulacji europejskich mówił też Mirosław Skowron, członek zarządu CIECH. „Dzięki nam w Polsce istnieje 30 hut szkła, zatrudniających 30 tysięcy ludzi. To bardzo duży sektor. Nie możemy sobie pozwolić na utratę konkurencyjności. Nasz Zielony Ład, nasze podejście do Zielonego Ładu musi być wielowymiarowe” - zaznaczył.

Reklama

Komentarze

    Reklama