Chiny kupują prawie milion baryłek amerykańskiej ropy dziennie

10 września 2020, 10:45
tanker-1242111_1280
Fot. Pixabay

Wstępne dane za wrzesień wskazują na gwałtowny wzrost eksportu amerykańskiej ropy do Chin - informuje agencja Reutera.

Z informacji udostępnionych przez firmę Kpler wynika, że Chiny sprowadzają dziennie aż 840 tysięcy baryłek ropy z USA. To drugi najwyższy wynik w historii. Stoją za nim zarówno niskie ceny surowca, jak i porozumienie handlowe pomiędzy Waszyngtonem i Pekinem.

Analitycy podkreślają jednak, że to wstępne dane, które wraz z upływem miesiąca mogą ulegać rewizji. Nawet jeśli tak się stanie, to wyraźnie zarysowuje się tutaj pewien trend.

Wzrost eksportu amerykańskiej ropy do Państwa Środka został przewidziany przez maklerów jeszcze w ubiegłym miesiącu. Zauważano wówczas, że Pekin będzie starał się skorzystać z okazji, jaką stwarzają notowania surowca oraz pierwsza faza umowy z USA.

W lipcu największym dostawcą ropy do Chin była Rosja, która zwiększyła eksport o 30,1% w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym. Rosjanie wysłali do Chin 7,38 mln ton surowca.

Na drugie miejsce w klasyfikacji dostawców awansował Irak - 5,79 mln ton, w skali roku oznacza to wzrost o 35,7%. Poważny spadek odnotowano w przypadku eksportu z Arabii Saudyjskiej - dostarczyła ona 5,36 mln ton, czyli 23,4% mniej w ujęciu r/r. Tym samym Królestwo po raz pierwszy od dwóch lat spadło poniżej drugiego miejsca.

Import ropy ze Stanów Zjednoczonych do Chin wyniósł w lipcu 3,7 mln ton, co oznacza wzrost r/r o 139%.

KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24