Buzek: musimy mądrze odchodzić od węgla, musimy mądrze wprowadzać OZE

1 kwietnia 2019, 11:55
Jerzy_Buzek_at_European_Economic_Congress_2017_(34449456842)
Fot.: commons.wikimedia.org

Jerzy Buzek zabrał głos w temacie transformacji energetycznej Polski, wskazując, że potrzeba jej mądrego procesu odchodzenia od węgla i wdrażania odnawialnych źródeł energii.

Jerzy Buzek, przewodniczący Komisji ds. Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego, brał dziś udział w zaprezentowaniu raportu dotyczącego wykorzystania potencjału OZE w walce ze smogiem na obszarach wiejskich. Polityk zabrał głos w temacie transformacji energetycznej Polski, wskazując, że potrzeba jej mądrego procesu odchodzenia od węgla i wdrażania odnawialnych źródeł energii.

Buzek w swoim wystąpieniu odniósł się do problemu zanieczyszczeń powietrza w Polsce. „Kończy się sezon grzewczy i zazwyczaj w tym okresie opinia publiczna zapomina o problemie smogu. A tymczasem właśnie w lato najłatwiej przebudować system ciepłowniczy” – powiedział.

„W Europie ocenia się, że około 400 tysięcy ludzi umiera przedwcześnie z powodu smogu. Ocenia się, że stosunkowo więcej jest osób poszkodowanych w wyniku smogu pochodzącego z ruchu samochodowego” – powiedział.  

Przewodniczący komisji ITRE stwierdził też, że w polskiej debacie publicznej nie docenia się problemu smogu na obszarach wiejskich. „W Polsce ok. 40% obywateli mieszka na wsi, z czego 90% używa indywidualnych palenisk na paliwa stałe. To jest zupełnie inna proporcja niż w mieście. Na terenach wiejskich zagrożenie jest ogromne, czego absolutnie nie doceniamy. Ci najubożsi używają bardzo złego paliwa, tworzyw sztucznych i śmieci” – powiedział.

Zdaniem Buzka, rozwiązaniem tego problemu może być prosumencka elektryfikacja. „To, co osiągnięto na Zachodzie musimy szybko transponować na nasze warunki, a UE daje ku temu ogromne możliwości. Ratunkiem jest przejście na energię elektryczną, elektryfikacja. Prąd elektryczny powinien być produkowany jak najczęściej przez prosumentów. Pompy ciepła, biogaz, biomasa i fotowoltaika dają ogromne ilości rozwiązań, miliony prosumentów, którzy produkują energię elektryczną na swoje potrzeby, a nadmiar sprzedają” – powiedział były polski premier. 

„Co jest powodem tego, że w Polsce źle nam wychodzi walka ze smogiem na wsi? Na wsi brak możliwości podłączenia do ciepłowni i brak gazu oraz bardzo niska efektywność budynków. Wszystkie te trzy sprawy są załatwiane w tej chwili przez ogromne fundusze z UE. Często mówimy, że nie stać nas na to, by odchodzić od węgla. Ale nie stać nas również na to, by żyć w zanieczyszczonym powietrzu. Musimy mądrze odchodzić od węgla, musimy mądrze wprowadzić odnawialne źródła energii” – dodał Buzek.

KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Popo
piątek, 5 kwietnia 2019, 23:57

Tja... w Polsce prosument nie może nic odsprzedać. Jedynie wymienić się z zakładem energetycznym: jednostka wytworzona do 0,7 dostarczonej przez zakład energetyczny. A jak się dostanie kasę na panele fotowoltaiczne z unii (tzn gmina może dostać indywidualny fizol nie) to w ogóle nie można wykorzystywać tego komercyjnie, więc o czym Pan Buzek mówi? Dla mnie wystarczające by było żebym sobie mógł te panele odliczyć od podatku i żadna pomoc z unii mi niepotrzeban. A tak łażenie po jakichs bankach audyty itd aż się odechciewa.

rob ercik
czwartek, 4 kwietnia 2019, 16:17

„Co jest powodem tego, że w Polsce źle nam wychodzi walka ze smogiem na wsi? Na wsi brak możliwości podłączenia do ciepłowni i brak gazu oraz bardzo niska efektywność budynków. Wszystkie te trzy sprawy są załatwiane w tej chwili przez ogromne fundusze z UE. Często mówimy, że nie stać nas na to, by odchodzić od węgla. Ale nie stać nas również na to, by żyć w zanieczyszczonym powietrzu. Musimy mądrze odchodzić od węgla, musimy mądrze wprowadzić odnawialne źródła energii” - za to mamay pieniadze na amerykanskie rakiety ... trzeba sie zastanowic co jest wazniejsze czy zdrowie i bogactwo obywateli czy bycie ubogin reprezentantem USA na ta czesc swiata

MacGawer
wtorek, 2 kwietnia 2019, 11:37

Bez przesady z biedą i zanieczyszczonymi wioskami. W/g raportu o stanie powietrza najmniej pyłów jest w Warmińsko-Mazurskim oraz Podlaskim. Dobra sytuacja panuje także w Lubelskim, czyli najbiedniesza część Polski nie cierpi z powodu smogu. Dlaczego wioska w w/w województwach jest czysta, a w Śląskim czy Łódzkim nie? Moim zdaniem to kwestia używanego paliwa, śmieci i plastki nie mają nic do rzeczy. W czystych województwach powszechnie używa sie drewna bo jest tam łatwo dostępne i bardzo tanie. Zgadzam sie co do zbyt małej termomodernizacji oraz lokalnego wykorzystania OZE, to może przynieść znaczące oszczedności czyli poprawić byt najbiedniejszczych obywateli. Problemem jest dostęp do kapitału, zamiast dofianasowywania z budżetu lepiej dawać preferencyjne pożyczki. W ten sposób za te same pieniadze zrobi sie 10, 100, a w dłuższej perspektywie może i 1000x więcej projektów! Dobrze zainwestowane pieniadze przynoszą szybki zwrot więc nie ma problemu jak spłacać raty.

Rafał Z.
poniedziałek, 1 kwietnia 2019, 15:08

Mądrze, ale też odważnie. Potrzeba zmian jest już pilna.

Tweets Energetyka24