Badanie: Niemcy wolą rosyjski gaz od amerykańskiego

28 czerwca 2018, 15:30
brandenburg-gate-417890_640
Fot. Pixabay

Większość obywateli Niemiec uważa, że dostawy gazu za pośrednictwem rurociągów z Rosji są bardziej korzystne, niż sprowadzanie LNG ze Stanów Zjednoczonych - poinformowała spółka Wintershall.

Badanie, które w związku z zaangażowaniem Wintershall w Nord Stream 2, budzi pewne wątpliwości, zostało zrealizowane w dniach 7-9 maja 2018 r.

Niemcy zostali zapytani m.in., skąd ich kraj oraz Europa powinny sprowadzać gaz. Mając do wyboru Rosję i Stany Zjednoczone, aż 61% respondentów stwierdziło, że korzystniejszą opcją są dostawy z Federacji Rosyjskiej. 13% opowiedziało się za amerykańskim LNG. Najświeższe wyniki znacząco różnią się od tych uzyskanych 3 lata temu, kiedy to 40% ankietowanych wskazało na USA.

Za najbardziej wiarygodnych partnerów  sektorze energii Niemcy uważają Norwegię (71%), Kanadę (52%) i Rosję (49%).

Wyniki badania skrzętnie starają się wykorzystać zarówno przedstawiciele Wintershall, którym zależy na budowaniu pozytywnej atmosfery wokół rosyjskiego gazu, jak i szeroko komentujące temat media branżowe w Rosji. Ma być to dowód m.in. na „zmniejszenie wiarygodności Stanów Zjednoczonych”, wywołanego zarówno poczynaniami natury politycznej, jak i gospodarczej oraz rzekomo nieatrakcyjnej ceny surowca z USA.

KomentarzeLiczba komentarzy: 4
red
piątek, 29 czerwca 2018, 14:23

Panie Jakubie ,czytam i czytam i nie mogę się doczytać . Ile kosztuje 1000m\\3 gazu z Rosji a ile kosztuje 1000m\\3 gazu z USA po ponownym zgazyfikowaniu w Polsce ? . Dane powinny być dostępne ponieważ gazowce były już rozładowywane w gazoporcie. Bez tych danych wszelkie komentarze to ,,bicie piany\'\'.

LNG second
piątek, 29 czerwca 2018, 13:49

To co jest korzystne dla egoistycznej jednostki nie jest korzystne dla całego społeczeństwa. Przykłady: chciałbym dostawać darmową reklamówkę w każdym sklepie, ale zrobi się straszny syf. Chciałbym jeździć po mieście 20 letnim dieslem bez katalizatora, ale truje innych. Przykłady można mnożyć.

Fun funów USA
czwartek, 28 czerwca 2018, 23:00

Panie Jakubie: Ale to przecież całkowicie normalne dla każdego średnio inteligentnego człowieka: skoro coś jest tańsze to po co płacić drożej? To najzwyklejsze zasady ekonomii- a, że wy \"eksperci\" na siłę wplatacie do tego \"politykę\" to już wasza sprawa (polskie społeczeństwo \"indoktrynowane\" ostatnio masowo nową wersją historii może w części (i to nawet znacznej) w to uwierzyć ale pragmatyczni Niemcy już nie.

xd
czwartek, 28 czerwca 2018, 19:41

rzekomo nieatrakcyjnej cenie to nawet tzw. eksperci w tv polsat podawali że ten demokratyczny gaz był w 2017 średnio droższy o 68% od tego dyktatorskiego i to od ceny jaką my mamy a nie niemcy

Reklama
Tweets Energetyka24