Arabia Saudyjska: Wartość eksportu ropy spadła o 12 miliardów dolarów

23 lipca 2020, 16:49
45288452772_470b4c4168_c
Fot. -EZEK / Flickr

Wartość eksportu saudyjskiej ropy naftowej spadła w ujęciu rocznym o 65% - poinformował tamtejszy urząd statystyczny.

W porównaniu z rokiem 2019 Saudyjczycy zarobili na sprzedaży „czarnego złota” aż 12 miliardów dolarów mniej. Dla kraju, którego dochody budżetowe w istotnym stopniu oparte są o wpływy z eksportu ropy, jest to fatalna informacja. Rijad stoi obecnie w obliczu głębokiej recesji, wywołanej przez pandemię koronawirusa oraz wojnę naftową, która dodatkowo zdestabilizowała rynek surowcowy. W porównaniu z kwietniem całkowity eksport - w tym innych niż ropa towarów, takich jak chemikalia i tworzywa sztuczne - zmniejszył się o 1,6%, czyli około 160 milionów dolarów.

Pod koniec kwietnia kraje OPEC+ porozumiały się w zakresie historycznej redukcji wydobycia ropy. Począwszy od maja miała ona zostać zmniejszona o 9,7 mln b/d, czyli 10% globalnej podaży surowca. Podjęcie tak drastycznych kroków było konieczne ze względu na ekonomiczne skutki pandemii (spadek popytu o ok. 30%) oraz wojnę naftową pomiędzy Rosją i Arabią Saudyjską.

Od sierpnia br. wysokość cięć zostanie obniżona o 2 mln b/d, osiągając poziom 7,7 mln b/d. Część krajów nie przestrzegała jednak obowiązujących limitów w okresie maj - czerwiec, co oznacza, że będą musiały nadrobić to w okresie sierpień - wrzesień. Rzeczywista stopa redukcji będzie zatem nieco wyższa i sięgnie ok. 8,1 - 8,3 mln b/d.

Tymczasem, Arabia Saudyjska ogłosiła niedawno, że zamierza zwiększyć wydobycie ropy w lipcu i sierpniu, ale nie wpłynie to na realizację porozumień OPEC+, ponieważ całość zostanie przeznaczona na rynek krajowy.

KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24