Reklama

Klimat

Aktywiści Greenpeace zablokowali pracę platformy wiertniczej na Morzu Północnym

Fot. Bogusz Bilewski / Greenpeace / Flickr / ilustracyjne
Fot. Bogusz Bilewski / Greenpeace / Flickr / ilustracyjne

Spółka Total została zmuszona do wstrzymania prac na platformie wiertniczej Dan Brawo, usytuowanej na duńskiej części Morza Północnego. Przyczyną jest protest aktywistów Greenpeace, którzy wspięli się na jej konstrukcję, aby zaprotestować przeciwko poszukiwaniom ropy i gazu.

Agencja Reutera informuje, że czterech działaczy Greenpeace przepłynęło w sumie pięćset metrów, aby wspiąć się na bezzałogową platformę wiertniczą, obsługiwaną przez francuskiego giganta.

Rzeczniczka firmy oświadczyła, że operacje realizowane przez platformę zostały wstrzymane. Odmówiła jednak informacji dotyczącej wpływu tej decyzji na wielkość wydobycia.

W kontekście działań ekologów warto wspomnieć, że ok. miesiąc temu organizacja zrzeszająca duże koncerny naftowo-gazowe po raz pierwszy wyznaczyła wspólny cel w zakresie ograniczania emisji gazów cieplarnianych. To odpowiedź sektora na rosnącą presję ze strony organizacji klimatycznych.

Oil and Gas Climate Initiative (OGCI) to organizacja, którą tworzą BP, Chevron, CNPC, Eni, Equinor, ExxonMobil, Occidental, Petrobras, Repsol, Saudi Aramco, Shell i Total. Łącznie odpowiadają one za ponad 30% światowego wydobycia ropy i gazu.

Członkowie OGCI chcą zmniejszyć "intensywność emisji dwutlenku węgla" podczas procesów związanych wydobyciem ropy i gazu. W porównaniu do roku bazowego 2017 (23 kg CO2e / boe) miałoby ono spaść do poziomu 20-21 kg CO2e / boe. Takie ujęcie sprawy oznacza, że emisje ogółem mogą wzrosnąć wraz ze wzrostem wydobycia.

Reklama

Komentarze

    Reklama