Zaremba: projekt polskiej marki samochodów elektrycznych może pobudzić gospodarkę

23 marca 2020, 11:09
Smart elektryczny
Fot. Pixabay

Nasz projekt pozwoli nie tylko stworzyć 15 tysięcy miejsc pracy, ale też jest szansą dla działających w Polsce firm motoryzacyjnych na zbudowanie swojej pozycji na rynku - mówi Piotr Zaremba, prezes ElectroMobility Poland.

Zmiany, które dokonują się obecnie w świecie motoryzacji, odchodzenie od silnika spalinowego i zastępowanie go silnikiem elektrycznym - to prawdziwa rewolucja. To także szansa dla nowych, wchodzących na rynek firm takich jak ElectroMobility Poland. Spółka tworzy prototypy pierwszych samochodów elektrycznych i buduje nową polską markę motoryzacyjną. Pierwsze modele - Hatchback i SUV - mają być zaprezentowane w połowie tego roku.

„To chwila, kiedy największe firmy motoryzacyjne tracą część przewag konkurencyjnych, czyli najlepszy moment dla nowego gracza, który może zbudować produkt i swoją pozycję na rynku” - mówi prezes EMP Piotr Zaremba. Jego firma chce wykorzystać ten sprzyjający czas. „Jestem przekonany, że za kilka lat okno możliwości może się zamknąć, a za kilkanaście lat pozostanie już tylko zastanawianie się, dlaczego zabrakło nam odwagi, by spróbować. Czesi mają swoją Skodę, Rumuni Dacię. Jestem przekonany, że za kilka lat będziemy w Polsce dumni z nowej marki motoryzacyjnej” - podkreśla.

Prace nad nowym polskim samochodem elektrycznym zaczęły się kilkanaście miesięcy temu. Pierwszym krokiem było przeprowadzenie szeroko zakrojonych badań wśród potencjalnych nabywców. Dzięki nim udało się określić oczekiwania klientów co do wyglądu, funkcjonalności czy ceny samochodu. „Nie jest sztuką zaprojektowanie pojazdu, który jest ładny, ale jednocześnie bardzo drogi. Nie jest też sztuką zaprojektowanie auta, które jest ładne, ale gubi funkcjonalności przydatne w życiu codziennym. Jestem przekonany, że nam się udało w tym projekcie połączyć wszystko: emocje, +wygląd+, itp.” - zapewnia prezes Zaremba. Podkreśla, że polski „elektryk” będzie nie tylko atrakcyjny wizualnie, ale i konkurencyjny pod względem ceny.

Prezes ElectroMobility Poland zwraca również uwagę na to, że auto pod względem stylistycznym, na podstawie specyfikacji EMP, zaprojektowała słynna włoska firma designerska. „Budujemy nową markę i musimy przekonać do niej klientów. Dlatego pracujemy z najlepszymi partnerami. Torino Desing to jedna z najlepszych firm projektowych na świecie. Firma z olbrzymim doświadczeniem. Ma ona również bardzo dobre zaplecze techniczne do budowy tego typu pojazdu” - zaznacza Zaremba. Według niego specjaliści z Turynu potrafią budować samochody budzące emocje, bardzo atrakcyjne pod względem wyglądu, a jednocześnie spełniające oczekiwania klienta na rynku masowym - czyli relatywnie tanie. Konsultant projektu - znany polski stylista - Tadeusz Jelec wniósł do prac nad „polskim elektrykiem” swoje kilkudziesięcioletnie doświadczenie z pracy dla Jaguara.

Zdaniem Zaremby powstanie w Polsce nowej marki motoryzacyjnej samochodów elektrycznych może pobudzić gospodarkę i dać jej silny impuls do rozwoju. „Nasz projekt pozwoli nie tylko stworzyć 15 tysięcy miejsc pracy w gospodarce, ale jest przede wszystkim szansą dla firm motoryzacyjnych działających w Polsce, na to, by zbudowały swoją pozycję na rynku” - mówi Zaremba.

W jego opinii Polska potrzebuje ambitnych projektów rozwojowych. „Nasz kraj ma wielu zdolnych inżynierów, projektantów, naukowców, ale ludzie ci zbyt często i zbyt wcześnie wyjeżdżają do pracy za granicę, bo nie ma projektów, przy których mogliby się rozwijać” - tłumaczy prezes ElectroMobility Poland. „Zbyt często innowacyjne projekty powstające w Polsce są sprzedawane do innych krajów, bo nasz przemysł nie stwarza warunków do ich wdrażania i testowania. Chcemy to zmienić” - podsumowuje.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Avi
wtorek, 24 marca 2020, 12:16

Pan Prezes powtarza się od dłuższego czasu, brakuje konkretów. Wszystko jest tak tajne, że istnieje uzasadnione podejrzenie, że nie istnieje. To super, że kolejny raz projektowany jest kształt nadwozia. Poprzednim razem EMP rozdało z tego tytułu nagrody finansowe zwycięzcom konkursu. Może w końcu zostanie zaprezentowany sposób realizacji napędu i zawieszenia. Jak rozwiążecie Państwo problem ogrzewania kabiny, klimatyzacji? W Polskim klimacie to będzie potrzebne. Może po kilku latach obiecanek coś się w końcu pokaże? Kolejne artykuły i zajawki, że już za moment, już za chwilę... osoby wrażliwe proszone o zasłonięcie oczu. Na kolejne kilka lat?

Nysa
wtorek, 24 marca 2020, 11:51

A z czyich pieniędzy będą dotowane te "polskie auta" zmontowane z zachodnich części ?

7plmb
poniedziałek, 23 marca 2020, 15:19

Recepta na sukces jest dość prosta.Nie dziwoląg a samochód miejski o przeciętnej ale ładnej stylistyce jak np.Skoda Citygo,zasięg ok.250-300km i cena w salonie ok 50 000zł.Gwarantuję zbyt.

eDZIO
poniedziałek, 23 marca 2020, 12:53

Gdzie chcemy produkowac to cudo? Aby auto bylo tanie i dobrej jakosci potrzeba sprawdzonej lini montazowej z ludzmi. Sa takie w Gliwicach, Tychach/Bierun i Bielsku. Czy pomimo wolnej mocy produkcyjnej PSA, FCA zdecyduje sie na wpuszczenie konkurenta? Bardzo mozliwe ze ze wzgledow finansowych oraz wspomnianego krotkiego okna mozliwosci to polskie cudo bedzie produkowane w Czechach lub Rumuni.

Analiza
poniedziałek, 23 marca 2020, 12:30

Może rzeczywiście to szansa aby coś dużego z tego było. Trudny projekt niemniej jednak warto się temu przyglądać .

Tweets Energetyka24