Z Wrocławia wyruszył stojan generatora dla elektrowni jądrowej w Kanadzie

12 marca 2019, 16:53
imgo-1
Fot. GE
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Z wrocławskiej fabryki General Electric wyruszył do Kanady ponad 400 tonowy stojan generatora energii dla elektrowni jądrowej w Darlington. Transport potrwa ponad 70 dni i odbędzie się koleją, a następnie drogą morską. Nad produkcją tej kluczowej części technologii pracowało ponad 100 osób z wrocławskiego zakładu GE.

W sobotę 9 marca ogromny stojan generatora wyruszył z wrocławskiej fabryki do kanadyjskiej prowincji Ontario. Ten kluczowy element technologii wyprodukowany został we Wrocławiu na potrzeby modernizacji elektrowni jądrowej w Darlington (Ontario Power Generation). Wykonawcą i liderem projektu jest GE, którego zadaniem była również renowacja turbin parowych, generatorów, a także automatyki i systemów sterowania czterema blokami elektrowni. Przeprowadzenie tych prac zapewni jednostce w Darlington na co najmniej 30 lat niezawodnych dostaw czystej energii.

- Współpraca z najlepszymi dostawcami, posiadającymi doświadczenie w branży ma kluczowe znaczenie dla powodzenia projektu modernizacji naszej elektrowni- mówi Dietmar Reiner, Senior Vice President, Enterprise Projects, z Ontario Power Generation.– Dostarczenie przez GE stojana to udane zakończenie kolejnego etapu tego projektu. 

Masa stojana sięga 400 ton i przy wymiarach 12 na 5 metrów. Żadna firma kurierska nie byłaby w stanie zagwarantować jego bezpiecznego transportu. Aż dwa dni trwał załadunek do wagonów kolejowych typu „Schnabel car”, czyli specjalistycznych wagonów do przewozu ładunków wielkogabarytowych. Następnie ładunek opuścił zakład i wyruszył koleją do portu w Gdyni, gdzie zostanie przeładowany na pokład specjalistycznej jednostki dalekomorskiej, którą dopłynie do portu Saint Lawrence w Kanadzie. Ta niezwykle skomplikowana operacja logistyczna to rutynowe działanie dla wrocławskiego zespołu GE Power, który produkuje i dostarcza rocznie ok. 25 generatorów do elektrowni na całym świecie.  

– Wrocławska fabryka odegrała kluczową rolę w realizacji projektu dla elektrowni w Darlington– podkreśla Sławomir Żygowski, prezes GE Power w Polsce.   To jedyny taki zakład produkcyjny GE, który posiada potrzebne doświadczenie i wiedzę na temat tego typu czterobiegunowych generatorów, jak ten w Darlington. To technologia na której bazujemy od wielu lat. Jesteśmy bardzo dumni, że to właśnie Polska wnosi taką wiedzę do naszej globalnej organizacji – dodaje Sławomir Żygowski.– Również lokalnie nasz wkład jest znaczący - szacujemy, że każde miejsce pracy w naszej fabryce generuje cztery dodatkowe w lokalnym łańcuchu dostaw. (GE)

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Adam
środa, 13 marca 2019, 10:44

Wszystko pięknie ładnie tylko przydały by się dane elektryczne ww generatora/turbogeneratora np moc. W końcu jest to portal Energetyka.

dim
środa, 13 marca 2019, 10:13

I w podobnym temacie - Kanał i nabrzeże dla cięzkich ładunków (ro-ro) dla Elbląga ! Ale niechże rządowi propagandyści nie wciskają herezji o morskim porcie, na płytkiej rzece - co roku od nowa wykonywany byłby w piasku głęboki szlak wodny. Nabrzeże i szeroka droga doń winny powstać na Zalewie Wiślanym. Nie na rzece. I wtedy będzie to już prawdziwe 5 metrów zanurzenia, bez ekstra wysokich, corocznych kosztów.

tut
wtorek, 12 marca 2019, 19:21

Czyli że co? Będzie polska elektrownia atomowa?

Cty
środa, 13 marca 2019, 13:16

Warto czytać panie tut, całość artykułu.

Tweets Energetyka24