Trzęsienie ziemi o magnitudzie 3,4 w związku z wydobyciem gazu

May 22, 2019, 11:55
Wildervank_natural_gas_field
Fot.: commons.wikimedia.org
Energetyka24
Energetyka24

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 3,4 odnotowano w środę rano w okolicach miasta Groningen na północy Holandii w związku z prowadzonym w regionie wydobyciem gazu ziemnego. Dotychczas nie było doniesień o ofiarach.

Jak poinformował państwowy instytut meteorologiczny, epicentrum wstrząsów znalazło się w pobliżu wsi Westerwijtwerd, 18 km na północny wschód od ok. 180-tysięcznego Groningen.

Według instytutu był to jeden z najpotężniejszych wstrząsów udokumentowanych w Holandii.

Agencja dpa przypomina, że po trzęsieniu ziemi o tej samej magnitudzie w styczniu 2018 roku rząd holenderski zarządził ograniczenie wydobycia w regionie, powołując się na względy bezpieczeństwa lokalnej ludności. Władze zapowiedziały, że do 2022 roku lub wcześniej wydobycie powinno zostać zmniejszone o połowę, a później być stopniowo obniżane do zera.

Podziemne złoże gazu ziemnego Groningen stanowi jedną z największych na świecie rezerw tego surowca, ale trzęsienia ziemi wywołane prowadzonym tam wydobyciem na przestrzeni lat uszkodziły tysiące domów w regionie, wywołując protesty mieszkańców.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
leming
Wednesday, May 22, 2019, 14:16

A może Holandia zacznie się zapadać ? Byłby to spektakularny pokaz skutków naruszania równowagi w przyrodzie .Moim zdaniem wydobycie z łupków też przyniesie poważne wielostronne skutki.

Czeslaw
Friday, May 24, 2019, 01:58

Gaz lupkowy wydobywa sie w rejonach w wiekszosci niezamieszkalych wiec tego rodzaju problemy nie powinny byc znaczace. Efekt natomiast wieloletni calego przedsiewziecia jest nie do przewidzenia.

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Energetyka24