Suwałki: miasto kupi 19 autobusów na gaz CNG

22 października 2020, 17:14
chuttersnap-ywDi4b-z5fw-unsplash
Fot. Unsplash.com
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Zarząd Województwa Podlaskiego przekazał miastu Suwałki (Podlaskie) dodatkowe 5,3 mln zł dotacji na zakup czterech autobusów na gaz CNG. Samorząd realizuje projekt, w ramach którego do Suwałk trafi w sumie dziewiętnaście takich pojazdów.

Projekt „Poprawa jakości systemu transportu publicznego w mieście Suwałki - III etap” miał kosztować 30 mln zł, z czego 26 mln to dotacja województwa podlaskiego. Dzięki jego realizacji miasto zakupi 15 autobusów oraz system roweru miejskiego, obejmującego 12 stacji rowerowych i 120 rowerów.

Zarząd Województwa Podlaskiego podjął decyzję o przyznaniu dofinasowania na czwarty etap tej inwestycji. Marszałek województwa podlaskiego podczas konferencji on-line podpisał w czwartek umowę, przekazując miastu 5,3 mln zł. W sumie projekt pochłonie 7,8 mln zł.

Reklama

"Realizowany projekt warty blisko 30 mln zł to rekordowe pieniądze w historii Suwałk, które przeznaczymy na zakup niskoemisyjnego taboru komunikacji miejskiej. Za te dodatkowe środki flota autobusów gazowych powiększy się z piętnastu już zamówionych pojazdów do w sumie dziewiętnastu nowoczesnych autobusów napędzanych gazem CNG" – powiedział podczas konferencji prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

W ramach czwartego etapu inwestycji miasto kupi dodatkowe cztery niskoemisyjne autobusy na gaz CNG o długości ok. 10,5 m. Rozbuduje także miejski systemu roweru publicznego o cztery kolejne stacje rowerowe i dodatkowe 40 rowerów.

„Cieszymy się, że możemy wesprzeć tak dobre projekty, tak istotne z punktu widzenia komfortu i bezpieczeństwa podróżnych jeśli chodzi o miasto Suwałki, bo wiemy, że ten projekt to przede wszystkim autobusy niskoemisyjne, system rowerów publicznych, to też zatoki postojowe“ - powiedział marszałek Artur Kosicki.

W ramach obu projektów powstaną także nowe przystanki autobusowe i elektroniczne tablice informacyjne.

15 autobusów, które już zamówiono, trafi do Suwałk w grudniu tego roku. Na cztery dodatkowe pojazdy zostanie ogłoszony przetarg, więc zostaną dostarczone w 2021 roku. W marcu 2021 roku ma być także uruchomiona w Suwałkach stacja tankowania gazu CNG.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24