Sekretarz Generalny ONZ wzywa do porzucenia węgla

10 lipca 2020, 16:05
47789910142_beddbef85a_c
Fot. World Trade Organization / Flickr

Sekretarz Generalny ONZ wezwał do zaprzestania finansowania źródeł węglowych i przyspieszenia transformacji na czystą energię - informuje agencja Reutera.

Antonio Guterres wziął udział w wirtualnym spotkaniu poświęconym transformacji energetycznej w czterdziestu krajach, które odpowiadają za 80% globalnego zużycia energii. W jego trakcie omówiono m.in. kwestie związane ze wsparciem gospodarek w dobie pandemii, ograniczaniem emisji oraz adaptacją sektora do zmian klimatu.

Część uczestników narady apelowała, aby podczas przygotowywania pakietów stymulujących gospodarki, zwrócić większą uwagę na kwestie związane z ekologią.

Guterres z kolei zwrócił uwagę, że są kraje, które wykorzystały pakiety pomocowe do wsparcia przedsiębiorstw z sektora paliw kopalnych, inne uruchomiły nawet nowe elektrownie węglowe. Szef ONZ prawdopodobnie miał tu na myśli Niemcy, które niedawno oddały do eksploatacji nową siłownię Datteln IV.

Portugalczyk oświadczył również, że węgiel nie powinien być wspierany przy okazji walki ze skutkami koronawirusa. Jego zdaniem odnawialne źródła energii mają większe uzasadnienie ekonomiczne, zaś kluczowe są „zielone miejsca pracy i zrównoważony wzrost”.

Tymczasem, z danych opublikowanych w czerwcu wynika, że obecnie Chiny budują prawie 250 GW mocy wytwórczych opalanych węglem. Inne kraje z Azji Południowo-Wschodniej również intensywnie inwestują w tego rodzaju źródła, mowa tu m.in. o Wietnamie oraz Indonezji. 

KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Xd
niedziela, 12 lipca 2020, 08:28

Ponowię prośbę przedstawcie całkowity koszt dla środowiska tych "zielonych" źródeł w porównaniu fo tradycyjnych choć tyle bo pyrań jwst znacznie więcej

Xd
sobota, 11 lipca 2020, 18:10

Przedstawcie wreszcie wiarygodne wyliczenia całkowitego wpływu na środowisko tych "zielonych źródeł" w porównaniu do tych "brudnych" bo jak na razie to same slogany

Rfhhfu
piątek, 10 lipca 2020, 20:20

ONZ to taka organizacja od picu. Powinna zostać zlikwidowana bo odnosimy mylne wrażenie że jest jakieś zjednoczenie między narodami.

kij w oko
piątek, 10 lipca 2020, 20:36

I jakie oszczednosci energi by były, ale co z tymi pierdzistolcami od mądrości etapu??

Tweets Energetyka24