Prof. Benysek: Energetyka jądrowa nie rozwiąże naszych problemów

11 maja 2018, 10:31

Zdaniem prof. Grzegorz Benyska budowa elektrowni jądrowej w Polsce nie rozwiąże żadnego z problemów, z którym obecnie się borykamy, ponieważ istniej ryzyko, że uzależni nas od zagranicznych technologii.

Energetyka jądrowa w Polsce nie rozwiąże żadnego z problemów, które w tej chwili mamy, a tym bardziej przysporzy nam nowych problemów. Takie proste kilka przykładów – nie mamy w Polsce firmy, która ma technologie aby zbudować elektrownie jądrową, czyli to oznacza że uzależnimy się technologicznie od jakiegoś koncernu niepolskiego ( francuskiego, ukraińskiego). Może się to zakończyć sytuacją jaka miała miejsce w przypadku Alstomu, który dostarczył dla nas Pendolino, w którym do tej pory nie możemy wprowadzić jakichkolwiek zmian, chociażby zamontować WIFI- to jest pierwszy problem, czyli problem zależności technologicznej i to na 40/50 lat, bo nie wchodzimy w tą technologię na kilka/ kilkanaście lat, bo taki jest czas życia elektrowni.

Prof. Grzegorz Benysek, Uniwersytet Zielonogórski
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Obserwator 2018
piątek, 20 lipca 2018, 14:27

Jedyne sensowne miejsce pod EJ w Polsce to okolice Bełchatowa. Warunek to zalanie wyeksploatowanej odkrywki oraz opracowanie niekonwencjonalnych dostaw węgla brunatnego do istniejącej elektrowni. Takie rozwiązanie zapewni ponadto tanią energię dla dostaw węgla z ok. 60-ciu km. Do tego potrzebna bateria Patriota.

krzys
sobota, 12 maja 2018, 16:25

Za to Węgrzy, Słowacy, Czesi i masa im podobnych, swoją technologię atomową posiadają. A w produkcji innych \"generatorów energii elektrycznej\" jesteśmy wręcz potentatami. Silą tego argumentu niesamowita. W energetyce generalnie mamy dwa problemy, jeden to dogorywające kotły cieplne, a drugi to CO2. EA oba te problemy świetnie rozwiązuje. Paliwo do EA jak każde inne paliwo, węgiel, ropę i gaz też importujemy.

Miś
piątek, 18 maja 2018, 01:57

EA rozwiązuje tylko jeden problem - jak zapewnić efektywne dojenie obywateli pod przykrywką nowego celu \"bezpieczeństwa energetycznego\". To taki Miś na miarę naszych możliwości. I zamiast dać ludziom wolność energetyczną, rozproszoną energetykę obywatelską - to ten Miś sobie zgnije i wszyscy za to zapłacą...

Tweets Energetyka24