PAD naciska na Unię w sprawie sankcji na Gazprom i Rosję

24 stycznia 2021, 22:56
840_472_matched__pydpsj_550800cropp0afxq354afcb2a6434a84ae3371994ba2b1d4
fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP

Andrzej Duda ponaglił Unię Europejską w sprawie sankcji za zatrzymanie Aleksieja Nawalnego. Zdaniem prezydenta Polski dobrym przedmiotem sankcji może być działalność Gazpromu w Unii Europejskiej, zwłaszcza zaś w kwestii nowych inwestycji. Jest to jasne nawiązanie do gazociągu Nord Stream 2.

Jak podaje Financial Times, prezydent Andrzej Duda ponaglił Unię Europejską w sprawie sankcji za zatrzymanie Aleksieja Nawalnego. Według niego dalsze restrykcje na Rosję są „absolutnie uzasadnione” nie tylko ze względu na aresztowanie opozycjonisty, ale również z uwagi na sytuację na Ukrainie. „Nie ma innych pokojowych narzędzi nacisku na kraj, który łamie zasady prawa międzynarodowego” - powiedział Duda cytowany przez FT.

Prezydent Polski stwierdził, że jednym ze sposobów wywarcia presji na Kreml będzie nałożenie sankcji na Gazprom. „Myślę, że jeśli ograniczymy możliwości funkcjonowania Gazpromu w Unii Europejskiej, zwłaszcza w zakresie nowych inwestycji, to kwestie poszanowania prawa międzynarodowego oraz praw człowieka zyskają w Rosji na znaczeniu” - stwierdził Duda.

image

 

Słowa prezydenta można odczytywać szczególnie klarownie w kontekście budowy gazociągu Nord Stream 2. W niedzielę 24 stycznia rosyjskie media poinformowały, że prace konstrukcyjne przy tym połączeniu zostały wznowione przez barkę Fortuna, na którą Stany Zjednoczone nałożyły sankcje.

Wypowiedź Dudy dla FT miała miejsce dzień przed szczytem ministrów spraw zagranicznych UE w sprawie odpowiedzi Unii na sytuację w Rosji. Przedstawiciele unijnej dyplomacji mają omawiać w poniedziałek 25 stycznia protesty, jakie miały miejsce w kraju Władimira Putina w weekend po aresztowaniu Aleksieja Nawalnego.

KomentarzeLiczba komentarzy: 10
klawiatura
poniedziałek, 25 stycznia 2021, 22:21

Andrzej Duda ponaglił Unię Europejską... bez komentarza, bardziej żałosnym chyba nie można być.

czytelnik D24
wtorek, 26 stycznia 2021, 00:42

Można. Np budując najważniejszy rosyjski projekt NS2 przy pomocy lipnych firm-słupów niczym mafia.

Komentator
czwartek, 28 stycznia 2021, 11:55

Te firmy krzaki to koło ratunkowe rzucone Bidenowi przez Rosję które pozwoli USA wyjść z twarzą z całej tej awantury. Gazociąg zostanie zbudowany, sankcje nałożone, firmy krzaki upadną w wyniku morderczych sankcji i wszyscy będą zadowoleni, no może oprócz Polski i Ukrainy. USA zapowiadały że nałożą sankcje na każdy podmiot który weźmie udział w tej budowie. Sankcje te miały dosięgnąć np niemiecki port w Murkan, jeżeli tylko odważy się obsłużyć rosyjskie jednostki budujące ten gazociąg. Fortuna załadowała rury i spięła jedna nitkę na niemieckich wodach, a sankcji nie nałożono. Co prawda GB napisał że to dlatego że sankcje zaczynają się od 30 stóp głębokości (ha ha), tylko na jakiej głębokości układały gazociąg władze portu które te rury wydały? A wydały kolejne, które już są, lub lada moment będą układane na głębokości większej niż 30 stóp, a sankcji na Murkan dalej nie ma.

czytelnik D24
czwartek, 28 stycznia 2021, 18:23

Koło ratunkowe? Misiu. Jak do tej pory wycofują się jedynie wpływowe podmioty z tego projektu a nie twoje firmy krzaki. Amerykanie mają takie wpływy w Niemczech że mogą z Niemcami zrobić praktycznie wszystko. Są współwłaścicielami największych niemieckich przedsiębiorstw, spółek hedgingowych itp itd. Mogą zablokować własny rynek na niemieckie produkty np samochody. Dla Niemiec oznaczałoby to z miejsca katastrofę na ich rynku motoryzacyjnym bo Amerykanie na dziś dzień kupują niemieckie samochody o wartości ok 30 mld USD rocznie. Daimler, Volkswagen czy BMW już miały pełne portki kiedy Trump chciał wprowadzić 25% cła na samochody a co dopiero kiedy weszłoby pełne embargo. Amerykanie mogą nawet zwindykować Niemców za plan Marshalla. Że nie wspomnę o takiej drobnostce kiedy Niemcy skomleli że Amerykanie chcą zabrać od nich swoje bazy wojskowe. Jeżeli chodzi o przyciśnięcie Niemiec to Amerykanie mają praktycznie nieskończone możliwości na tym polu :) Zawsze też mogą nałożyć sankcje na każdego kto kupi gaz z NS2. Można tak wymieniać i wymieniać w nieskończoność.

HeHe
środa, 27 stycznia 2021, 22:37

Firma która ma gwarancje Centralnego Banku Rosji nie jest "lipną firmą-słupem". Nie robi z niej takowej także fakt, że powstała specjalnie aby ubezpieczać NS2.

czytelnik D24
czwartek, 28 stycznia 2021, 18:26

Gwarancje RBC są tyle samo warte co gwarancje Kima z KRLD albo twoje gwarancje więc...

HeHe
piątek, 29 stycznia 2021, 16:01

To gwarancje NBU są tyle warte co gwarancje SBU i twoje gwarancje a więc pomyliłeś banki.

czytelnik D24
czwartek, 28 stycznia 2021, 12:03

A co powiesz o firmach zatrudniających jedną osobę, których przewinęły się przez projekt dziesiątki jak nie setki?

HeHe
środa, 27 stycznia 2021, 17:56

Firma która ma gwarancje Centralnego Banku Rosji nie jest "lipną firmą-słupem". Nie robi z niej takowej także fakt, że powstała specjalnie aby ubezpieczać NS2.

?
środa, 27 stycznia 2021, 13:46

Masz jeszcze trochę czasu zeby się pogodzić z zakończeniem tranzytu przez Ukrainę. Co w tym czasie zrobiliscie?Oprócz skomlenia?

Tweets Energetyka24