Orlen i Pesa będą współpracować przy transporcie wodorowym

12 grudnia 2019, 15:04
Zrzut ekranu 2019-12-12 o 15.03.52
Fot.: Energetyka24.com
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


PKN Orlen i Pesa Bydgoszcz podpisały list intencyjny w sprawie współpracy na rzecz rozwoju zeroemisyjnego transportu wodorowego. Projekt ma na celu opracowanie pojazdu szynowego zasilanego wodorem.

"Paliwowe ogniwa wodorowe to bardzo obiecująca technologia w transporcie kolejowym, a współpraca z największym w regionie producentem paliw w tym zakresie daje niepowtarzalną okazję do wdrożenia rozwiązań o dużym stopniu skalowalności. Na początek będą to lokomotywy towarowe z napędem wodorowym. Docelowo będziemy mogli wyprodukować całkowicie bezemisyjny zespół trakcyjny przeznaczony do obsługi ruchu pasażerskiego" - powiedział Krzysztof Zdziarski, Wiceprezes Zarządu Pesa Bydgoszcz ds. operacyjnych.

"Wodór jest paliwem, które daje szansę na to, aby kolejne pokolenia mogły żyć w czystym środowisku. Jego zaletą jest stosunkowo krótki czas tankowania i stosunkowo duży zasięg, dlatego idealnym zastosowaniem są ciężkie pojazdy szynowe. PKN Orlen już teraz wytwarza blisko 45 ton wysokiej jakości wodoru na godzinę. Prowadzimy sprzedaż tego surowca dla aut osobowych na dwóch stacjach w Niemczech. Niebawem wodór zatankować będą mogli też kierowcy w Czechach, bowiem Unipetrol z grupy Orlen w przyszłym roku rozpocznie budowę trzech stacji wodorowych. Teraz rozszerzamy nasz potencjalny rynek zbytu również o transport szynowy, który w przyszłości będzie miał znacznie większe zapotrzebowanie na wodór niż transport samochodowy" - dodał Józef Węgrecki, Członek Zarządu ds. Operacyjnych.

Uroczyste podpisanie listu intencyjnego ws. współpracy przy rozwoju transportu wodorowego między PKN Orlen a Pesa Bydgoszcz odbyło się 12 grudnia w ramach Konferencji "Innowacje w obszarze energii w aspekcie zmian klimatycznych i poprawy jakości powietrza" organizowanej przez Krajową Agencję Poszanowania Energii w siedzibie Business Centre Club w Warszawie.

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
w
czwartek, 12 grudnia 2019, 21:12

wiecej energii trzeba włozyc w wyprodukowanie 1 l wodoru niz jej sie otrzyma z tegoz 1 l. Chyba ze wynaleziono jakis katalizator. Moze mi cos umknęło ???

Boczek
piątek, 13 grudnia 2019, 08:33

To prawda, to ale to samo przecież ze szczytowo-pompowymi i tak też należy traktować produkcję wodoru - z nadmiaru OZE i odbiór nadmiarów z cieplnych, kiedy nie można czy nie powinno się odstawiać turbin. A i tak w przypadku transportu sprawność na kole będzie o 15-20% wyższa niż w przypadku kopalin. Również sprawność sieci będzie wyższa, bo odpadnie wiele setek kilometrów transportu - czy to energii elektrycznej czy to paliwa dla elektrowni. Węglowe powstają tam gdzie jest węgiel, a nuklearne w Polsce mogą powstać tylko nad Bałtykiem. No i najważniejsze zdecentralizowany system wytwarzania energii elektrycznej daje gwarancję ciągłego zasilania w przypadku W.

Kemik
czwartek, 12 grudnia 2019, 22:31

Łone go produkujo przy okazji.

Tweets Energetyka24