Reklama

Ropa

Lotos rozpoczął wydobycie ze złoża Utgard

fot. Sleipner - Photo Kjetil Alsvik - Equinor
fot. Sleipner - Photo Kjetil Alsvik - Equinor

Eksploatację złoża Utgard w Norwegii rozpoczęto 16 września 2019 roku. Projekt zakończono ok. 3 miesiące szybciej niż zakładał harmonogram uzyskując 25% oszczędności w stosunku do zakładanego budżetu. Udziałowcem koncesji jest LOTOS Exploration & Production Norge (Lotos Norge) a operatorem Equinor. Złoże stanowi istotny element realizacji strategii Lotosu w segmencie poszukiwawczo-wydobywczym.

Złoże Utgard zlokalizowane jest w centralnej części Morza Północnego na głębokości 3700 m (przy głębokości wody 110 m). Leży ok. 21 km od istniejącej infrastruktury hubu Sleipner, na granicy szelfu norweskiego i brytyjskiego, co czyni je pierwszym złożem transgranicznym zagospodarowanym przez Equinor Energy AS. Spółka ta posiada dokładnie 38,44% udziałów na tej koncesji i jest jej operatorem. Udział LOTOS Norge wynosi 17,36%. Pozostali partnerzy to: Equinor UK Limited (38,44%) i KUFPEC Norway AS (6,2%). 

Projekt zakończono ok. 3 miesiące szybciej niż zakładał pierwotny harmonogram uzyskując 25% oszczędności w porównaniu do zakładanego budżetu, z zachowaniem najwyższych standardów w obszarze BHP. Złoże zagospodarowano w trybie tzw. „szybkiej ścieżki”. Dzięki niemu faza realizacyjna zajęła mniej niż 3 lata od momentu zatwierdzenia Planu Zagospodarowania Złoża w styczniu 2017 roku. 

Utgard wykorzystuje pobliską infrastrukturę Sleipner, co zapewnia dodatkowe synergie i wartość dodaną dla całego hubu Sleipner – obok Heimdal, jednego z 2 głównych obszarów działalności LOTOSU w Norwegii. Szacowane rezerwy wydobywalne złoża Utgard to około 40 milionów baryłek ekwiwalentu ropy (boe), z czego, jak wyżej wskazano, LOTOS ma 17,36% udziałów. 

– Dzięki uruchomieniu projektu Utgard umacniamy naszą pozycję w Norwegii. To kolejny, ważny element realizacji naszej strategii w obszarze poszukiwawczo-wydobywczym –podkreśla Mateusz A. Bonca, prezes Zarządu Grupy LOTOS S.A. – Zrealizowany przed czasem i poniżej zakładanego budżetu – stanowi doskonały przykład tego, że warto współpracować z doświadczonym partnerami. Co więcej, wykorzystując istniejącą infrastrukturę obszaru wydobywczego Sleipner, gdzie LOTOS ma 15% udziałów, pozwala na osiągnięcie dodatkowych synergii operacyjno-biznesowych.

Złoże Utgard odkryto w 1982 roku, a jego zagospodarowanie rozważano kilkakrotnie. Wdrożone rozwiązania w zakresie standaryzacji technicznej w procesie projektowania pozwoliły na optymalizację kosztów i przedłożenie Planu Zagospodarowania Złoża władzom norweskim i brytyjskim w 2016 roku. 

Wydobycie odbywa się za pomocą dwóch odwiertów połączonych ze złożem Sleipner rurociągiem podwodnym. Infrastruktura znajduje się po norweskiej stronie granicy, natomiast odwierty znajdują się zarówno po stronie brytyjskiej, jak i norweskiej. Większość zasobów znajduje się po stronie norweskiej, a Utgard jest zdalnie operowany z norweskiego złoża Sleipner. Utgard wykorzystuje również istniejącą infrastrukturę Sleipner do oczyszczania gazu i zatłaczania odseparowanego CO2. Niezbędne modyfikacje w obszarze wydobywczym Sleipner pod obecne podłączenie wykonano w 3 kw. 2018 r.

LOTOS Norge prowadzi działalność w dziedzinie poszukiwań i wydobycia węglowodorów na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Należy do Grupy Kapitałowej LOTOS Upstream (wchodzącej w skład Grupy Kapitałowej LOTOS), w której odpowiada za realizację strategii segmentu wydobywczego LOTOSU na Morzu Północnym i Norweskim. Obecnie produkuje 15 000 boe na dobę.

Spółka LOTOS Norge powstała w 2007 roku. Rok później spółka została zakwalifikowana jako operator koncesji poszukiwawczo-wydobywczych przez władze norweskie. LOTOS Norge dąży do dalszego rozwoju między innymi poprzez czynne uczestnictwo w rundach APA. Pierwszy otwór poszukiwawczy został wywiercony przez spółkę jako operatora w 2012 roku. W 2013 roku spółka nabyła udziały w obszarze Heimdal, a w 2015 roku w obszarze Sleipner. Obecnie trwają prace nad zagospodarowaniem złoża Yme, a także Trell i Trine oraz złóż zlokalizowanych w obszarze Greater Heimdal (tzw. projekt NOAKA). (Lotos) 

Reklama

Komentarze

    Reklama