Litwa: Białoruś powinna przerobić budowaną elektrownię jądrową na gaz

5 marca 2019, 10:36
840_472_matched__p0yhai_a2ff5bc666bf18cbb3b23374c4b0f394
Fot. atomic-energy.ru

Litewski premier Saulius Skvernelis ma zaproponować władzom w Mińsku przestawienie budowanej w białoruskim Ostrowcu elektrowni jądrowej na gaz, który pochodzić ma m.in. z Polski.

Informację taką podała Agencja Reutera. Jej dziennikarze przytoczyli słowa Skvernelisa, w których namawiał on Białorusinów do zmiany profilu elektrowni. „To do Białorusi należy decyzja: kraj ten może wybrać między posiadaniem sektora energetycznego zależnego od polityki jednego kraju i dokonaniem strategicznej zmiany” - powiedział. Litewski premier dodał, że około 60% infrastruktury budowanej jednostki może zostać wykorzystane przez ewentualną elektrownię gazową.

Skvernelis zaznaczył, że błękitne paliwo dla Białorusi może pochodzić z terminalu LNG w Kłajpedzie oraz z gazociągu łączącego Litwę z Polską.

Budowana przez Mińsk elektrownia jądrowa w Ostrowcu spędza sen z powiek Litwinom. Przyczyną są przede wszystkim kwestie bezpieczeństw. Podczas prac budowlanych doszło m.in do upadku reaktora jądrowego z podnośnika. Co więcej, zdaniem ekspertów budowana jednostka wzmocni uzależnienie Białorusi od Rosji.

KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Szept
środa, 6 marca 2019, 17:20

Na Białorusi musieli by wszyscy zdurnieć, żeby z Kuajpedy LNG kupować. Jak tacy geniusze rządzą Litwą to strach się bać co jeszcze wymyślą. Tak na marginesie ponoć choroba szalonych krów doszła do pribałtyki :P

Niuniu
środa, 6 marca 2019, 15:43

Wizjoner z tego Pana. Może przy okazji podpowie kto sfinansuję tą inwestycje bo jest oczywiste, że nie Rosja która obecnie kredytuje w 80% na 30 lat jej budowę. Może Pan minister podpowie kto zapłaci kary rosjanom za zerwanie kontraktu na tym etapie realizacji (Bułgaria za zerwanie kontraktu na rozbudowę swojej ej zapłaciła samych kar z odsetkami ponad 700 mln ). Generalnie to fantastyczny pomysł który skutecznie zniechęca białorusinów do zacieśniania współpracy z UE.

PiotrEl
wtorek, 5 marca 2019, 12:35

Bzdura za bzurą.

rob ercik
wtorek, 5 marca 2019, 11:53

alez bedzie wrzawa gdy zaczniemy budowac nasza EA

Jurek
wtorek, 5 marca 2019, 11:51

Ma gość poczucie humoru

Tweets Energetyka24