Iran: Inwestycje w sektor naftowy sięgną prawie 150 miliardów dolarów

23 września 2021, 16:33
7424861282_f38bdaef15_k
Fot. Adam Jones / Flickr

W ciągu najbliższych lat inwestycje w irański przemysł naftowy mogą wynieść prawie 150 miliardów dolarów - poinformował Javad Owji, irański minister ds. ropy.

Sygnalizowane powyżej słowa padły podczas spotkania z przedstawicielami chińskiego giganta energetycznego, spółki Sinopec. „Planowane jest zainwestowanie około 145 miliardów dolarów w ciągu najbliższych 4-8 lat w rozwój przemysłu wydobywczego i rafineryjnego” - mówił minister. Zaprosił również „inwestorów krajowych i zagranicznych” do współpracy.

Reklama
Reklama

Przedstawiciel Teheranu podkreślał również, że po objęciu urzędu przes nowego prezydenta spodziewa się rozszerzenia partnerstwa z Chinami. Dodał, że Sinopec dobrze zna irańskie złoża naftowe i gazowe. „Rząd zamierza rozszerzyć wszechstronną współpracę z chińskimi firmami i liczymy na ich aktywność w różnych obszarach" - mówił.

Warto odnotować, że w ostatnich latach Chiny stały się głównym importerem irańskiej ropy. Tylko według oficjalnych danych dzienny wolumen sprowadzanego surowca ukształtował się w ubiegłym roku na poziomie 306 tysięcy baryłek dziennie. 

Rzeczywiste wskaźniki mogą być jednak znacznie wyższe, ponieważ ze względu na amerykańskie sankcje wysyłka surowca z Iranu do Chin odbywa się przez kraje trzecie - m. in. Malezję, Oman i Arabię Saudyjską. W związku z tym jego dokładna wysokość jest bardzo trudna do ustalenia.

KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Davien
piątek, 24 września 2021, 08:02

Niemożliwe. Przecież są sankcje i US Navy z Royal Navy pilnują ich przestrzegania blokując irańskie tankowce.

Austriak
poniedziałek, 27 września 2021, 10:19

Dla dostaw do Chin, Indii a ostatnio Libanu sie nie odwaza. USA po Iraku Syrii i Afghanistanie moga kontynentalna Azje zapomniec. Nawet Turcja ma ich w duzym powazaniu. Ale podstawowym bledem byla zadza przejecia Iranu pod szachem. Ta zadza zgubila amerykanska polityke na Bliskim Wschodzie.

Tweets Energetyka24