Gliwice stawiają na elektromobilność

12 marca 2019, 14:41
37270752131_59634bce94_z
Fot. Janusz Jakubowski / Flickr / ilustracyjne

Wiele wskazuje na to, że już niebawem na gliwickie ulice będą mogły wyjechać elektryczne autobusy. PKM planuje wybudowanie specjalnych stacji ładowania, stara się również o unijne dofinansowanie na zakup pojazdów.

Aby w przyszłości po Gliwicach mogły jeździć ekologiczne, zeroemisyjne elektrobusy, konieczne jest odpowiednie zaplecze. Rozpoczęły się już wstępne przygotowania do jego budowy – PKM zwrócił się do wykonawców z zapytaniem ofertowym dotyczącym opracowania projektu budowlanego i wykonawczego na wybudowanie infrastruktury niezbędnej do ładowania autobusów, uzyskanie pozwolenia na budowę oraz pełnienie nadzoru autorskiego.

Według wstępnych planów, jako pierwsza ma powstać stacja transformatorowa na terenie zajezdni przy ul. Chorzowskiej. Powstanie 10 stanowisk powolnego ładowania autobusów i jedno do ładowania szybkiego o mocy 200 kW. Nieco później, przy ul. Nowy Świat oraz Czapli, powstaną dwie rozdzielnie zasilające ładowarki szybkiego ładowania. Obok powstaną miejsca do parkowania i ładowania autobusów. Infrastruktura powinna być gotowa do końca 2020 r.

PKM Gliwice stara się również o unijne dofinansowanie na zakup dziesięciu elektrycznych autobusów. Wniosek trafił do Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Jeśli zostanie pozytywnie rozpatrzony, PKM może uzyskać 85% dofinansowania na realizację wartej 32 mln zł inwestycji. (gliwice.eu)

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24