Reklama

Atom

Elektrownia jądrowa, uszkodzona po Fukushimie, zostanie ponownie uruchomiona

Fot. Wikimedia
Fot. Wikimedia

Lokalny gubernator w Japonii zatwierdził plany ponownego uruchomienia jednego z reaktorów jądrowych, który został uszkodzony w wyniku trzęsienia ziemi w 2011 roku i następującego po nim tsunami, tego samego, które spowodowało stopienie reaktora w Fukushimie.

Tohoku Electric Power otrzymało zgodę od gubernatora prefektury Miyagi, Yoshihiro Murai, na ponowne uruchomienie bloku 2 w elektrowni jądrowej Onagawa - powiedział agencji Reutersa rzecznik firmy .

Elektrownia jądrowa Onagawa została zalana przez tsunami w 2011 r., ale jej system chłodzenia był nienaruszony, w przeciwieństwie do elektrowni Fukushima na południe od Onagawy, gdzie utrata chłodzenia rdzenia reaktora doprowadziła do trzech uszkodzeń i do najgorszej katastrofy jądrowej na świecie od czasu Czarnobyla w 1986 r., choć zginęły w jej wyniku tylko dwie osoby.

Natychmiast po katastrofie w Fukushimie Japonia zamknęła wszystkie swoje reaktory jądrowe, ponad 50 naraz, które zapewniały jedną trzecią japońskiej produkcji energii elektrycznej.

Japońskie władze dokonały inspekcji wszystkich reaktorów i ponownie wydały niektórym licencje na wznowienie działania w ostatnich latach. Pierwsze dwa reaktory, które miały zostać ponownie uruchomione po katastrofie w Fukushima Daiichi z marca 2011 r., pracują znowu od sierpnia i października 2015 r. Od tego czasu uruchomiono ponownie siedem reaktorów jądrowych, a 18 jest na różnych etapach procesu zatwierdzania ponownego uruchomienia, zgodnie z danymi z World Nuclear Association, stan na wrzesień 2020 r.

Reaktor w elektrowni jądrowej Onagawa w Tohoku Electric Power musi uzyskać inny pakiet zezwoleń niż reszta przed ponownym uruchomieniem.

W swojej strategii średnio- i długoterminowej, firma powiedziała w lutym tego roku, że „z myślą o zapewnionym bezpieczeństwie będziemy dążyć do szybkiego ponownego uruchomienia II bloku energetycznego Onagawa, przy zrozumieniu lokalnej społeczności”. 

W zeszłym miesiącu Japonia zobowiązała się stać gospodarką o zerowej emisji netto do 2050 r., przystępując do Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej (UE) w ramach tych zobowiązań. Ze względu na zamknięcie reaktorów jądrowych po Fukushimie, Japonia opiera około jednej trzeciej produkcji energii elektrycznej na węglu.

Reklama

Komentarze

    Reklama