Chiny wstrzymują zakupy wenezuelskiej ropy

19 sierpnia 2019, 16:38
flag-540874_640
Fot. Pixabay

Spółka China National Petroleum Corporation, wiodący nabywca wenezuelskiej ropy, zawiesiła sierpniowe zakupy surowca z tego kraju. Decyzja jest pochodną amerykańskich sankcji wymierzonych w reżim Nicolasa Maduro.

5 sierpnia br. Waszyngton zaostrzył sankcje nałożone na Wenezuelę. Zamrożono m.in. aktywa znajdujące się pod jurysdykcją USA. Uderzono również w tamtejszy bank centralny oraz spółkę naftową PDVSA.

„CNPC obawia się, że firma ucierpi z powodu sankcji wtórnych” - powiedział anonimowy informator, cytowany przez agencję Reutera. CNPC nie skomentowała sprawy.

Nieco mniej dyskretni byli przedstawiciele China National United Oil Corporation, którzy poinformowali: „Powiedziano nam, że w sierpniu wenezuelska ropa nie zostanie dostarczona. Nie wiadomo co będzie dalej”.

Według źródeł Reutera CNPC przed planowaniem kolejnych zakupów wenezuelskiej ropy będzie czekał na sygnały wysyłane przez Departament Skarbu USA. Niewykluczone, że postawa Chińczyków to typowa „gra na czas” i wkrótce znajdą oni sposób na ominięcie sankcji.

KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24