Bezprecedensowa sytuacja. Cena ropy spadła poniżej zera

20 kwietnia 2020, 21:22
ropa baryłka
Fot. Pixabay

Na wieść o wyczerpaniu się przestrzeni magazynowej cena baryłki ropy West Texas Intermediate spadła do bezprecedensowej ceny ujemnej, -38,45 dolarów (stan na 22:00 polskiego czasu). 

Giełdowe kontrakty na majowe dostawy baryłki surowca (WTI Crude) spadły w poniedziałek poniżej zera. Taka sytuacja nie zdarzyła się jeszcze nigdy w historii notowań. 

Oznacza to że sprzedający realnie płacili kupującym, aby przyjęli kontakt na baryłki.

Cena spadła o rekordowe trzysta procent w ciągu jednego dnia.

Baryłka Brent, Mars US oraz Urals nie zmieniły znacząco cen. Utrzymują się pomiędzy 20 a 25 dolarami.

Wojna cenowa

Ceny ropy spadły prawie o połowę od początku marca w związku ze spowolnieniem popytu na rynku z powodu wybuchu koronawirusa, a także braku porozumienia w ramach OPEC+.

6 marca kraje sojuszu nie mogły zgodzić się ani na zmianę parametrów porozumień dotyczących ograniczenia wydobycia ropy, ani na ich rozszerzenie. W rezultacie od 1 kwietnia zniesiono ograniczenia produkcji w krajach członkowskich byłego sojuszu. 

Media po niepowodzeniu negocjacji OPEC + zaczęły pisać o rozpoczęciu wojny cenowej producentów. Reuters poinformował, że Arabia Saudyjska próbuje wyprzeć rosyjską ropę z głównych rynków, oferując zamiast tego swoją własną po niższej cenie. W tym samym czasie królestwo oficjalnie ogłosiło wzrost produkcji ropy z kwietnia do 12,3 miliona baryłek dziennie, czyli o 300 tysięcy baryłek dziennie więcej niż dotychczasowy rekord.

Po miesiącu zmagań, OPEC ponownie usiadł do stołu. Po wideokonferencji 9 kwietnia wydaje się, że wszystko jest dopięte, ale Meksyk nie zgadza się na cięcia mu przydzielone. 12 kwietnia jednak umowa przechodzi i OPEC tnie produkcję o 10 milionów baryłek dziennie. Okazuje się że to prezydent USA Donald Trump "wziął na siebie" działkę Meksyku. 

Wydawało się, że nowe porozumienie OPEC spowolni lub wręcz zatrzyma spadek cen. Na razie dzieje się wręcz przeciwnie a cena baryłki WTI osiąga coś niebywałego na rynkach finansowych, czyli spada poniżej zera. Paraliż trwa dalej.

KomentarzeLiczba komentarzy: 14
Domino
wtorek, 21 kwietnia 2020, 00:35

Czy będziemy tankować za przysłowiową złotówke ("1"zł) na stacjach paliw od dziś?

Fanklub Fanklubika
wtorek, 21 kwietnia 2020, 00:15

Są tacy to nie żart dla których twój produkt wart , mniej niż zero , mniej niż zero. Z dedykacją dla wszystkich krajów w których sprzedaż Ropy stanowi spory procent całego przychodu do budżetu. Trzeba Putinowi przyznać że rozegrał to wszystko po mistrzowsku chciał zniszczyć amerykański rynek Ropy a pogrążył swój, zapomniał tylko że USA z Ropy nie żyje a jego kraj w dużej mierze tak. Już nie mogę się doczekać jak fanklub w swoim zwyczaju będzie wróżył upadek USA, zresztą tak jak wróżyli radzieccy propagandziści od lat 50, tylko jakoś tak dziwnie wyszło że to ZSRR upadł.

Davien
wtorek, 21 kwietnia 2020, 13:57

Yaro juz zaczał,ale biedaczek nei doczytał nawet artykułu jaki komentuje;)

Tweets Energetyka24