Atom dla Polski pod amerykańską banderą. Relacja z Forum Przemysłu Jądrowego

18 listopada 2019, 14:16
IMAGE 2019-11-18 14:15:27
Fot. Energetyka24

W Warszawie odbywa się dziś Polsko-Amerykańskie Forum Przemysłu Jądrowego. Udział wzięli w nim m.in. minister Piotr Naimski, ambasador Georgette Mosbacher oraz przedstawiciele resortów energetycznych i spółek z sektora atomowego.

Forum otworzył minister Piotr Naimski. „Ostatni rok wykorzystaliśmy na bardzo intensywne dyskusje. Polskie firmy, które już teraz pracują na polu jądrowym, są gotowe do zaangażowania się w duże projekty jądrowe, które są częścią naszej Polityki Energetycznej. Włączenie energetyki jądrowej do naszego miksu energetycznego jest koniecznością, bo chcemy spełnić wymogi europejskiej polityki klimatycznej” – powiedział.

Głos zabrała także ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, Geogrette Mosbacher. „Dziś jestem tu, by powiedzieć wam, że <<US nuclear power is back>>. Niektórzy przewidywali stagnację tego sektora, ale nasze spółki ciężko pracowały nad nową generacją technologii. Amerykańskie firmy zrobiły to, co robią zazwyczaj - inwestowały, badały, rozwijały. W zeszłym roku prezydent Trump podpisał dwie ważne ustawy przyspieszające badania nad nowymi technologiami” – stwierdziła.

„Widzimy obiecujące znaki ponadpartyjnego poparcia dla energetyki jądrowej. Wiem, że Polska to kraj, która myśli strategicznie o gospodarce i bezpieczeństwie (…). To bardzo ważne, byśmy na płaszczyźnie energetyki jądrowej szli razem, w kierunku konkurencyjnej i bezpiecznej technologii. Możemy wygrać tak długo, jak razem jesteśmy zaangażowani w to, by wygrywać” – dodała ambasador Mosbacher.

Amerykańskiej przedstawicielce wtórował Ted Garrish z Departamentu Energii USA. „Mamy świetną technologię (…), mamy świetnych operatorów elektrowni jądrowych, mamy światowej klasy spółki. Możemy pomóc w budowie mocy, możemy zaoferować nasze doświadczenie regulacyjne, możemy przynieść kulturę nuklearną. To wszystko celem produkcji najbezpieczniejszej i najczystszej energii na świecie” – zaznaczył.

Z kolei Dyrektor Departamentu Energetyki Jądrowej ME Tomasz Nowacki wymienił, ile polskich firm może być zaangażowanych w program atomowy. „59 polskich firm ma bieżące doświadczenie z projektami jądrowymi na całym świecie, 21 polskich firm zdobędzie takie doświadczenie w ciągu następnych 10 lat (…). Udział polskiego przemysłu w projekcie jądrowym może wynieść od 40 do 70%” – powiedział.

KomentarzeLiczba komentarzy: 7
psenorm
niedziela, 29 grudnia 2019, 19:52

Nie budujmy żadnych elektrowni atomowych! Modernizujmy elektrownie węglowe zmniejszając szkodliwą emisję, budujmy nowe nowoczesne bloki wytwórcze aby być niezależnym energetycznie. Do tego budowa elektrowni wiatrowych na morzu, budowa nowych elektrowni wodnych, słonecznych rozproszonych i geotermalnych będzie mądrym krokiem ku nowoczesnej i mniej emisyjnej energetyce. Warto zmodernizować także sieci przesyłowe w całym kraju.

rmarcin555
środa, 20 listopada 2019, 09:33

To jest żarcik. Amerykanie nie mają technologii obecnie.

Stary Grzyb
wtorek, 19 listopada 2019, 20:27

Wszelkie poważne przedsięwzięcia - a budowa energetyki jądrowej jest tym niewątpliwie - rozwijające współpracę Polski z USA i pogłębiające zaangażowanie USA w Polsce leżą w najlepszym interesie Polski, więc tak trzymać i wzmacniać.

anda
środa, 20 listopada 2019, 08:57

A jak się wychodzi na współpracy z USA w energetyce atomowej to jest bardzo dobry przykład z Bułgarii - byłaby najdroższa energia w całej Europie.

sff
poniedziałek, 18 listopada 2019, 22:16

Dziś Amerykanie nie mają nic. To tylko baaaardzo drogi pośrednik....

Xd
poniedziałek, 18 listopada 2019, 17:17

Jakieś przykłady z ostatnich 10 lat...

Tweets Energetyka24