Reklama

OZE

Sondaż: Polacy chcą czystej energii

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Nasz kraj stoi węglem i energią elektryczną dzięki niemu wytwarzaną, ale już prawie trzy czwarte z nas uważa, że powinniśmy odchodzić od „brudnej” energetyki na rzecz przyjaznej środowisku. Mało tego, więcej niż co drugi z nas jest przekonany, że można pogodzić ekologiczną energetykę z akceptowalnymi cenami prądu - czytamy w „DGP”.

"Dziennik Gazeta Prawna" w swoim czwartkowym wydaniu informuje, że zdecydowana większość badanych (73 proc.) jest zdania, że Polska powinna odchodzić od energetyki węglowej na rzecz przyjaznej środowisku.

"Tylko nieco mniej Polaków (60 proc.) jest optymistami przekonanymi, że wdrożenie ekologicznej energetyki nie musi wiązać się z drastycznym wzrostem cen prądu. W taki stan rzeczy wierzą jednak przede wszystkim osoby młode, które deklarują przywiązanie do zdrowego trybu życia i wykazujące zaangażowanie w sprawach troski o środowisko naturalne" - czytamy.

Gazeta zauważa, że dane te potwierdzają stale rosnącą popularność odnawialnych źródeł energii w Polsce. "Według Agencji Rynku Energii, na koniec grudnia 2020 r. całkowita moc odnawialnych źródeł energii w naszym kraju sięgała 12,49 GW. Duży udział miały tu elektrownie fotowoltaiczne, których moc wyniosła 3,96 GW. To o 2,7 GW więcej niż rok wcześniej" - napisano.

Dodano, że rosnąca popularność fotowoltaiki jest bezpośrednim dowodem na to, że Polacy chcą korzystać z zielonej energii i przyczyniać się do transformacji energetycznej w kraju widząc w niej niezaprzeczalne zalety, jak choćby poczucie energetycznej niezależności.

Reklama
Reklama

"Dwóch na trzech badanych wskazuje, że Polska powinna uniezależniać się od dostaw surowców energetycznych z Rosji i Niemiec. Mogą temu służyć technologie pozwalające korzystać z energii ze źródeł odnawialnych, których wydajność znacząco zwiększa się wraz z postępem technologicznym, a towarzyszy temu stały spadek kosztów. Od 2009 r. do końca 2018 r., ceny urządzeń do wytwarzania energii z wiatru zmniejszył się aż o 66 proc., a ze słońca o 75 proc. W Unii Europejskiej średni koszt energii wiatrowej wynosi dziś 55 euro/MWh, słonecznej 65 euro/MWh, a pozyskiwanej z węgla aż 72 euro/MWh" - pisze "DGP" powołując się na dane Instytutu na rzecz Ekorozwoju.

Jak dodano, "analizy ekspertów mówią, że przy dzisiejszym stopniu zaawansowania technologii możliwe jest zaspokojenie nawet 70 proc. zapotrzebowania na energię w Polsce tylko z energii odnawialnej w roku 2050".

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama