Putin: wybuch na poligonie bez ryzyka zwiększonego promieniowania

20 sierpnia 2019, 12:44
840_472_matched__p0yh7p_2dad79f2413162789431fc2973433a58
Fot. Kremlin.ru
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


W poniedziałek prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Jednym z tematów był wybuch na poligonie rosyjskiej marynarki wojennej koło Archangielska. Według gospodarza Kremla incydent "nie spowodował ryzyka zwiększonego promieniowania".

Wypowiadając się wkrótce po powitaniu Putina w Forcie Bregancon, letniej rezydencji prezydentów Francji na Lazurowym Wybrzeżu, Macron dodał, że omawiana będzie także kwestia łagodzenia napięć dotyczących Iranu, konflikt w Syrii oraz kwestie kontroli zbrojeń.

Podczas rozmów Putin zapewnił, że wybuch, do którego doszło 8 sierpnia na poligonie w północnej Rosji, nie spowodował ryzyka zwiększonego promieniowania. W wybuchu i pożarze na poligonie doświadczalnym w obwodzie archangielskim zginęło pięć osób, a trzy zostały ranne. Powszechnie uważa się, że na poligonie wybuchł korzystający z nuklearnego źródła energii silnik pocisku manewrującego o prędkości hiperdźwiękowej Buriewiestnik. Strona rosyjska mówi o "izotopowych źródłach zasilania".

Według Putina, który powołał się na ekspertów wojskowych i niezależnych specjalistów, "nie ma zagrożenia", a sytuacja w rejonie wypadku jest pod kontrolą.

jw/PAP

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
wania
środa, 21 sierpnia 2019, 10:32

Żeby potwierdzić zapewnienia Putina 4 okoliczne stacje informujące o skażeniu radioaktywnym właśnie przestały przekazywać aktualne wyniki pomiarów.

Tweets Energetyka24