PGNiG zaczyna pierwsze wiercenie w roli operatora na Morzu Norweskim

22 sierpnia 2019, 13:42
1088px-Oil_platform_in_the_North_Sea
Fot. CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid717367
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


28 sierpnia PGNiG zaczyna na Morzu Norweskim pierwsze podmorskie wiercenie w roli operatora - poinformował w czwartek prezes spółki Piotr Woźniak. Do wiercenia zostanie użyta platforma najnowszej generacji.

ak wyjaśnił Woźniak na konferencji wynikowej za I półrocze 2019 r., eksplorowany będzie tzw. prospekt Shrek, leżący ponad 2 km poniżej poziomu morza. Partnerami Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w tym przedsięwzięciu są AkerBP i DEA.

„Wykorzystujemy platformę zabukowaną na całą serię wierceń przez Akera” - wyjaśnił Woźniak. Jak dodał, warunki wynajmu są te same co dla Akera, a więc bardzo korzystne, ale z drugiej strony PGNiG musi się precyzyjnie wpasować w harmonogram cudzych prac. „Koszty to jednak usprawiedliwiają” - ocenił.

Prezes podkreślił, że warta prawie 1 mld dol. platforma Deepsea Nordkapp w sprzyjających warunkach jest w stanie wiercić do 2 km dziennie. Skraca to czas wierceń o ponad 20 proc. w stosunku poprzedniej generacji, a taka oszczędność czasu przelicza się na ogromne pieniądze - dodał Woźniak.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
zwykły obserwator
piątek, 23 sierpnia 2019, 12:28

Ciekawostka, czy to jest opłacalne? Może lepiej na Bałtyku (bliżej) wiercić? Oby nie skutkowało uwaleniem firmy, takie zagraniczne inwestycje prawie wykończyły złotonośną kurę KGHM.

Urko
niedziela, 25 sierpnia 2019, 22:37

Przede wszystkim ta platforma nie należy, ani nie została wynajęta przez PGNiG tylko przez "spółkę" firm: PGNiG Upstream Norway i Aker BP. Zostało to zresztą zrobione w konkretnym celu - wykonania 24 odwiertów na Morzu Norweskim. Nie ma tu żadnej możliwości przeniesienia platformy na Bałtyk. Szczególnie, że harmonogram wierceń jest bardzo napięty. Chyba to wynika z tego, że minimalna opłata dzienna za wynajęcie została ustalona na 325 000 USD

Tweets Energetyka24