PGNiG: Do Świnoujścia płynie czwarta w tym roku dostawa LNG typu spot

20 marca 2019, 09:57
25599950124_11a65d1fe2_z
Fot. Ken Hodge / Flickr / ilustracyjne
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Skroplony gaz przypłynie do Polski z Norwegii 21 marca 2019 roku. To dwunasta dostawa typu spot do Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu od rozpoczęcia jego działalności.

Ładunek został zakupiony od firmy Equinor (dawniej Statoil). Metanowiec o nazwie Arctic Discoverer transportuje ok. 63 tys. ton LNG, co po regazyfikacji odpowiada ok. 84 mln m³ gazu ziemnego. Gaz skroplony został załadowany w terminalu skraplającym Snohvit położonym w Norwegii nad Morzem Barentsa. W odróżnieniu od kontraktów długo- i średnioterminowych, dostawy typu spot są dostawami jednorazowymi, realizowanymi w ramach umów krótkoterminowych.

– Specyfika transakcji spotowych polega na wyszukiwaniu atrakcyjnych okazji zakupowych spośród ładunków pojawiających się na globalnym rynku. Pomagają w tym dobre relacje handlowe z partnerami, jakie wypracowało nasze biuro LNG w Londynie. PGNiG jest już rozpoznawalne na rynku globalnym LNG jako wiarygodna marka i coraz bardziej aktywny handlowiec – mówi Maciej Woźniak, wiceprezes Zarządu PGNiG SA ds. handlowych. 

W ostatnim czasie dostawy spotowe dla PGNiG SA pochodziły głównie z USA i Norwegii. Najbliższa dostawa od Equinor będzie czwartą dostawą typu spot i siódmą ogółem do Polski w roku 2019. W sumie będzie to 54. dostawa od początku działania terminalu w Świnoujściu. (pgnig) 

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Dyzio
piątek, 22 marca 2019, 00:07

No do diabła, po to się ten gazoport budowało, żeby działał. No to o co chodzi ?

Tweets Energetyka24