Od września w Krakowie nie można palić węglem i drewnem

19 lutego 2019, 11:20
Krakow_Wawel_i_Leg_przed_wschodem_Slonca
Fot.: commons.wikimedia.org
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Od 1 września w Krakowie będzie obowiązywał całkowity zakaz palenia węglem i drewnem. Będzie on dotyczył nie tylko pieców i palenisk węglowych, ale także kominków i ciężkich, stacjonarnych grillów - poinformowano w poniedziałek na stronie Urzędu Miasta Krakowa.

"Ruszamy z kampanią informacyjną, żeby przypomnieć mieszkańcom, że już wkrótce zacznie obowiązywać zakaz używania paliw stałych i będzie on dotyczył nie tylko domowych pieców" - powiedział PAP zastępca dyrektora Wydziału Komunikacji Społecznej w Urzędzie Miasta Krakowa Maciej Grzyb.

Mieszkańcy nadal będą mogli używać sezonowych grillów, rusztów i rożen rozkładanych okazjonalnie, ponieważ w rozumieniu przepisów nie są one instalacją i nie podlegają przepisom uchwały antysmogowej dla Krakowa przyjętej przez sejmik województwa małopolskiego.

Inaczej wygląda sytuacja z urządzeniami posadowionymi na stałe, takimi jak ciężkie grille ogrodowe. Takich urządzeń nie będzie można w Krakowie stosować po 1 września.

Jak wyjaśniają urzędnicy w przypadku punktów gastronomicznych sytuacja będzie także dwojaka. Grille, rożna i ruszty działające sezonowo w przenośnej gastronomii nie są urządzeniami stacjonarnymi i nie są instalacją, więc będą mogły działać.

Nie będzie można stosować urządzeń działających w gastronomii przez cały rok, niezmiennie w tym samym miejscu oraz posadowionych na stałe. Wyjątkiem będzie sytuacja, gdy instalacja objęta jest obowiązkiem uzyskania pozwolenia lub zgłoszenia - w praktyce oznacza to instalacje stosowane w gastronomii, gdzie obsługiwane jest ponad 500 osób na dobę.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Andrettoni
środa, 20 lutego 2019, 04:43

Co z tymi mieszkańcami, których nie stać na inny opał? Nie lepiej po prostu zapewnić dla wszystkich ogrzewanie z elektrociepłowni i zrezygnować całkiem z własnego ogrzewania?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Energetyka24