Nowa umowa Lotosu na dostawy amerykańskiej ropy

7 stycznia 2019, 13:15
Zrzut ekranu 2019-01-07 o 13.12.47
Fot.: Lotos
Energetyka24
Energetyka24

Grupa LOTOS S.A. podpisała kolejną umowę terminową na dostawy amerykańskiej ropy naftowej w 2019 r. Surowiec będzie dostarczany drogą morską poprzez Naftoport. 

W latach 2017-2018 LOTOS sprowadził i przerobił kilka gatunków ropy naftowej z USA. Obecny kontrakt dotyczy dostaw nie mniej niż siedmiu ładunków jednego, wybranego gatunku amerykańskiej ropy naftowej. Jest efektem stale rozwijanego zainteresowania Grupy LOTOS rynkiem rop amerykańskich, szczególnie w kontekście sprzyjających warunków rynkowych.

W całym 2018 r. rafineria w Gdańsku przerobiła 16 gatunków ropy naftowej z Morza Północnego, Bliskiego Wschodu, Ameryki Północnej i Afryki Zachodniej, a także ropę naftową rosyjską, litewską wydobywaną przez LOTOS Geonafta oraz polskie gatunki wydobywane przez PGNiG i LOTOS Petrobaltic. Wszystko to jest efektem strategicznych działań ukierunkowanych na wzmocnienie bezpieczeństwa Polski w sektorze energii.

Dywersyfikacja dostaw ropy ważnym elementem strategii

LOTOS konsekwentnie realizuje swoje założenia strategiczne w zakresie dywersyfikacji dostaw surowców. Po trzech kwartałach 2018 r. 30% ropy naftowej przerabianej w gdańskiej rafinerii pochodziła z kierunku innego niż wschodni.

 Działania dywersyfikacyjne są kluczowe dla zapewnienia ciągłości i stabilności dostaw ropy naftowej do rafinerii Grupy LOTOS. Dzięki tego typu transakcjom pozyskujemy i utrwalamy doświadczenia przerobowe dla surowców o zróżnicowanej jakości, nawiązujemy i kontynuujemy relacje handlowe z dostawcami ropy z kilku kontynentów. To kluczowe czynniki zapewniające bezpieczeństwo surowcowe Grupy LOTOS. Nie bez znaczenia jest również zwiększanie marży przerobowej – podkreśla Jarosław Kawula, wiceprezes Zarządu ds. Produkcji i Handlu Grupy LOTOS S.A.

Projekt EFRA zwiększy elastyczność doboru surowca

Zdolność do przerobu szerokiej gamy gatunków ropy charakteryzuje tylko najnowocześniejsze zakłady, a taki właśnie posiada Grupa LOTOS. Po kolejnych inwestycjach gdańska rafineria uzyskała większe możliwości przerobu różnych gatunków surowca.

 Tę elastyczność dodatkowo zwiększy realizowany Projekt EFRA (skrót od efektywna rafinacja) o wartości ponad 2,3 mld zł, dzięki któremu spółka mocno ograniczy produkcję ciężkiego oleju opałowego, uzyskując dodatkowo ponad 900 tys. ton wysokomarżowych produktów rocznie – mówi Patryk Demski, wiceprezes Zarządu ds. Inwestycji i Innowacji Grupy LOTOS S.A. – Jednocześnie spółka jest w trakcie analiz kolejnych inwestycji pozwalających na przerób wielu gatunków ropy naftowej oraz przygotowuje się do większego wykorzystania własnego surowca z segmentu wydobywczego z Morza Bałtyckiego i Morza Północnego – podsumowuje.

ML/LOTOS

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Łowca troli
czwartek, 17 stycznia 2019, 23:51

Na razie wiąże nas kontrakt,ale za kilka lat daswidania azjaci. A propo 10 lat temu było 100% a teraz już tylko 70%.

Niuniu
wtorek, 8 stycznia 2019, 20:04

Nie zmienia to proporcji przerabianej ropy. Niezmiennie od lat Lotos kupuje i przerabia ponad 70% ropy z kierunków "wschodnich" jak sam enigmatycznie podaje.

Reklama
Tweets Energetyka24