Novatek dostarczy ponad trzy miliony ton LNG do Chin

25 lutego 2021, 13:32
Novatek
Fot. Defence24.com

Novatek podpisał umowę z chińską grupą Shenergy na dostawę ponad 3 mln ton skroplonego gazu ziemnego z projektu Arctic LNG 2 do Chin w ciągu 15 lat - poinformował rosyjski koncern.

"Novatek Gas & Power Asia Pte. Ltd. i Shenergy Group podpisały długoterminową umowę na sprzedaż i zakup LNG z projektu Arctic LNG 2. Łączny wolumen dostaw w ramach umowy to ponad 3 mln ton, termin umowy wynosi 15 lat" - poinformował Novatek.

"Naszą strategią biznesową jest dywersyfikacja bazy klientów i dotarcie do użytkowników końcowych na szybko rozwijających się rynkach Azji i Pacyfiku, a wielkość produkcji Arctic LNG 2 odgrywa ważną rolę w naszym długoterminowym celu, jakim jest zapewnienie naszym klientom przystępnych cenowo i zrównoważonych produktów naturalnych. gaz od dziesięcioleci" - powiedział szef Novatek Leonid Mikhelson.

Według niego rynek chiński jest jednym z kluczowych w strategii marketingowej firmy LNG, a Novatek planuje dalsze zwiększanie dostaw skroplonego gazu ziemnego do tego kraju. 

Reklama
Reklama

Arctic LNG 2 to drugi po Jamale projekt LNG na dużą skalę firmy Novatek. W ramach projektu planowana jest budowa trzech linii technologicznych o przepustowości 6,6 mln ton każda (19,8 mln ton LNG rocznie). Udziałowcy - Novatek (60%), francuski Total (10%), chiński CNOOC (10%), spółka zależna chińskiego CNPC - CNODC (10%), a także konsorcjum japońskich Mitsui&Co. i JOGMEC - Japan Arctic LNG (10%).

KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Niuniu
piątek, 26 lutego 2021, 03:15

3 mln ton w 15 lat czyli 200 tysięcy ton rocznie przy produkcji rocznej prawie 20 mln tan? Na pewno sie cyferki nie pomyliły?

Byle tak dalej
czwartek, 25 lutego 2021, 18:34

Amerykancy ze swoim gazem nie maja szans: czy z NS2 czy bez.

Tweets Energetyka24