NFOŚiGW: pierwsze płatności w ramach programu "Mój prąd"

6 września 2019, 16:03
power-line-3878176_640
Fot. Pixabay

Pierwszych 80 tys. zł wsparcia w ramach programu "Mój prąd" trafiło do beneficjentów - poinformował w piątek Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ciągu pierwszego tygodnia funkcjonowania programu NFOŚiGW przyjął prawie 170 wniosków.

Fundusz podał też, że w piątek, po niespełna tygodniu funkcjonowania programu, pozytywnie oceniono 78 projektów na kwotę 390 tys. zł. Oznacza to, że każdy otrzymał maksymalne, przewidziane w programie wsparcie - 5 tys zł. Łączna moc mikroinstalacji w tych wnioskach to 458,95 kW. 

NFOŚiGW przypomniał jednocześnie, że wsparcie z programu "Mój prąd" mogą otrzymać instalacje fotowoltaiczne zakończone po dniu 23 lipca 2019 r.

"Mój prąd" to program wsparcia budowy domowych mikroinstalacji fotowoltaicznych. Skorzystać z niego mogą osoby fizyczne, po ukończeniu takiej instalacji o mocy od 2 do 10 kW. Dodatkowym warunkiem jest posiadanie umowy kompleksowej, przewidującej wprowadzenia do sieci energii elektrycznej, wytworzonej w mikroinstalacji.

Budżet programu to 1 mld zł, a dofinansowanie może sięgnąć maksymalnie 50 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji, lecz nie więcej niż 5 tys. zł. O przyznaniu wsparcia decyduje kolejność złożenia prawidłowego wniosku. Nabór wniosków trwa do 20 grudnia 2019 r. lub do wyczerpania puli pieniędzy. 

Ministerstwo Energii przewiduje, że dzięki programowi powstanie 200 tys. domowych instalacji PV o łącznej mocy 1,2 GW.

Według NFOŚiGW, kolejny nabór planowany od początku 2020 r.(PAP)

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Jerzy Parzyjagła
piątek, 13 grudnia 2019, 16:28

Szczytna idea Mój Prąd. Czy tak jest w istocie. Na własnym przykładzie mam do tej chwili odmienne zdanie. Od momentu podpisania umowy na założenie instalacji fotowoltaicznej 2,8 kW. do zrealizowania fizycznie ze Stilo Energy zabrało to tylko 28 dni. Czyli szybko i sprawnie. Stilo Energy pełną dokumentację do założenia licznika dwukierunkowego przesłało do PGE Dystrybucja 02.09.2019 r. Tutaj już zaczęły się tzw. schody. Po interwencjach od 15.09.2019 r w NFOSiGW, ME, KPRM PGE zakłada licznik dwukierunkowy dopiero po 60 dniach zamiast ustawowego terminu 30 dni. Ocknęli się z letargi i o dziwo przeprosili. wniosek mogłem złożyć dopiero po założeniu licznika dwukierunkowego czyli złożyłem go 30.10.2019 r . do dnia dzisiejszego ze strony NFOSiGW i KPRM nikt nie raczył odpowiedzieć na składane monity informacyjne. By było ciekawiej to NFOSiGW, KPRM ma pełną dokumentację w przedmiotowej sprawie od 15.09.2019 r. Jaki aż tego wynika morał i konkluzja. Na wykonanie instalacji i jej zmaterializowanie potrzebne było tylko 28 dni. Instytucje państwowe, w których obowiązkach jest dbanie o solidność propagowanej idei pozyskiwania alternatywnej energii Mój Prąd na załatwienie dużo mniej trudnego technicznie i papierowo tematu, czyli założenie w czasie 0,5 godziny licznika dwukierunkowego i sprawdzenie i rozliczenie dofinansowania instalacji nie wystarcza jak dotychczas 105 dni. To zestawienie pokazuje w którym jesteśmy miejscu i jak jest obsługiwany ten wielce potrzebny program. Na dodatek Ci którzy mają obowiązek ten program szybko sprawnie rozliczać.\, by był drożny i wprowadzany szybko i skutecznie w życie. Niestety z przykrości piszę te gorzkie słowa bo nie dość, że nikt nie kwapi się do normalnego rozliczania programu ( monity pozostają bez jakiegokolwiek odzewu ze strony służb odpowiedzialnych i nadzorujących) to i służby odpowiedzialne za jego realizację wręcz odnoszę wrażenie sabotują tę działalność. Przykre, smutne lecz samo życie. Czy tak ma funkcjonować i czy to jest ta właściwa forma obsługi. Absolutnie nie. Tylko kiedy ten bezwład zostanie usunięty? Dlaczego w ten sposób jestem traktowany i dlaczego z powodu bezwładu niezawinionego z mojej strony mam ponosić koszty z zaniechania wynikające.

Rad
środa, 20 listopada 2019, 18:28

Mam instalację pv 5 kw. Zrobiona bez dofinansowania. Chcę ją rozbudowac do 10 kw. Czy dostanę dotacje /mój prąd/?

Tweets Energetyka24