Naimski: nasza strategia - by przesył gazu z Rosji przez Polskę nie odbywał się faktycznie darmo

14 sierpnia 2019, 12:41
gazociag
Fot.: Flickr.com
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Naszą strategią jest to, by przesył gazu z Rosji przez Polskę nie odbywał się faktycznie rzecz biorąc darmo, jak dotąd - mówił w środę pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Zaznaczył, że to kwestia biznesowa.

Dodał, że "21 mln zł dochodu rocznie wobec tych miliardów przesyłanych na odcinku 660 km to jest zero".

"To jest kwestia po prostu biznesowa. I będziemy starali się doprowadzić do tego - i to jest też nasza strategia, żeby to (przesył gazu przez Polskę do Niemiec - PAP) nie odbywało się darmo, jak w tej chwili. Bo w tej chwili ta olbrzymia ilość gazu przesyłana jest przez  Polskę - faktycznie rzecz biorąc za darmo. Tak się nie powinno dziać" - tłumaczył.

Pod koniec 2017 roku Naimski mówił, że z tranzytu gazu rosyjskiego do Niemiec gazociągiem jamalskim Polska nie ma żadnych korzyści, ale rząd będzie starał się to zmienić.

Zapewniał, że wygaśnięcie w 2022 r. długoterminowego kontraktu PGNiG z Gazpromem nie musi oznaczać, że przez polski odcinek gazociągu jamalskiego przestanie płynąć gaz rosyjski dla odbiorców Niemczech. "Tyle że chcemy, aby przesył opierał się na rynkowych zasadach" - zaznaczył.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Xd
czwartek, 15 sierpnia 2019, 09:16

No to jak ten rząd z tym panem na czele negocjuje to smog będzie królował nad nami długie lata a o energochłonnym przemyśle możemy zapomnieć a i rolnicy będą nawozili pola produktami basf albo jak jeszcze mają gnojowicą

leming
środa, 14 sierpnia 2019, 22:48

Bardzo dobre żądanie.Należy jednak zadbać by ten przesył gazu przez nasz gazociąg się odbywał. Ale też oznacza to uzależnienie Europy od rosyjskiego gazu i do tego oznacza to też zmniejszenie przesyłu gazu przez Ukrainę.A więc macie sprzeczne z sobą cele.

Boczek
piątek, 16 sierpnia 2019, 15:39

Przecież, znaczenie i przesył są uzależnione NS i jeżeli przesył będzie zerowy, to nawet miliard za 1 m3 nadal da zero przychodu. Dlatego Tusk poświecił tę rurę, aby uratować nas przed potencjalnymi 18 mld straty, którym zawinił Jasiński.

Reklama
Tweets Energetyka24