Macierewicz: W Bełchatowie będzie elektrownia jądrowa

4 grudnia 2020, 10:14
840_472_matched__oz57in_ecbe21927c854e37cf4b7cb48783b249
Szef MON Antoni Macierewicz na ćwiczeniu Dragon-17. Fot. Rafał Lesiecki/Defence24.pl
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


W 2043 roku będzie elektrownia jądrowa w Bełchatowie – podkreślił w piątek wiceprezes PiS Antoni Macierewicz. B. minister obrony narodowej dodał, że w rządowym Programie Polskiej Energetyki Jądrowej znalazły się trzy lokalizacje: na północy Polski oraz w Bełchatowie.

Macierewicz był gościem "Rozmowy Dnia" Radia Łódź. Dotyczyła ona planu powstania w Polsce elektrowni atomowych, w którym znalazła się lokalizacja Bełchatów (Łódzkie); o tym polityk poinformował w swoim wpisie na Twitterze.

"Dzięki naszym staraniom rząd podjął uchwałę, że do 2043 powstanie bełchatowska elektrownia jądrowa, która zapewni stabilność w regionie i zatrudnienie! Słowa uznania dla ministra Piotra Naimskiego za jego rolę w tym projekcie" – napisał poseł ziemi piotrkowskiej.

W piątkowej rozmowie Macierewicz wyjaśnił, że odnosił się do uchwały rządu z października br. i – jak przyznał – "nie jest to taki szczególny news".

"Ten program obejmuje trzy lokalizacje: na wybrzeżu, na północy Polski i w Bełchatowie. Te są zalecane. Na stronie – o ile się nie mylę – 15 albo 16 zamieszczona jest mapa bardzo wyraźnie to pokazująca. Powiem uczciwie, że bardzo jestem zaniepokojony medialną nagonką na rząd polski poddającą w wątpliwość uchwałę rządu RP" – zaznaczył polityk.

image

 

Były szef MON dodał, że "mowa o drugim miejscu (Bełchatowa – PAP) mówi nie o drugiej możliwości w ogóle, tylko, że pierwsza będzie realizowana lokalizacja pomorska, a druga w kolejności będzie realizowana lokalizacja bełchatowska".

"Pierwsza w czasie będzie nad morzem, z tego co pamiętam w 2038 roku, a druga w czasie, w 2043 roku będzie elektrownia jądrowa w Bełchatowie. Wszystko jest jasne i oczywiste" – podkreślił Macierewicz.

Wskazał, że rok 2043 to data, kiedy skończą się zasoby węgla brunatnego w kopalni Bełchatów i zapewnił, że Bełchatów był, jest i będzie centrum polskiej energetyki.

"Mówimy o elektrowni atomowej, nuklearnej, która ma powstać tak, że będzie bezpośrednio kontynuacją obecne wydobycia węgla brunatnego w Bełchatowie" – dodał Macierewicz.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Jerzy Lipka
niedziela, 6 grudnia 2020, 12:00

Bardzo dobra lokalizacja. Oprocz pomorskiej oczywiscie. Roznica jest taka, ze na Ponorzu beda zbedne chlodnie kominowe bo chlodzenie woda morska, a w Belchatowie moga byc potrzebne bi mniej wody. Ale siec energetyczna w Belchatowie dobrze rozwinieta co znow zaoszczedzi kosztow z tym zwiazanych. Do dziela zatem.

rmarcin555
niedziela, 6 grudnia 2020, 21:06

@Jerzy Lipka. Lokalizacja jest absurdalna. Waffen Antoni bredzi jak zwykle.

Jerzy Lipka - Obywatelski Ruch na Rzecz Energetyki Jądrowej
poniedziałek, 7 grudnia 2020, 13:06

Dlaczego absurdalna? Jeśli pominiemy interesy lobbystyczne, to we wszystkich innych aspektach lokalizacja ta wydaje się bardzo dobra!

Jurek
sobota, 5 grudnia 2020, 12:52

A pan Maciarewicz wie ile wody jest potrzebne w procesie technologicznym w elektrowni atomowej i skąd ją weźmie?

mc.
niedziela, 6 grudnia 2020, 18:04

Przy produkcji energii z węgla (brunatnego) zużywa się go więcej - czyli to nie jest problemem.

mc.
piątek, 4 grudnia 2020, 11:45

Pomijając osobę która publikuje tą wiadomość - lokalizacja (Bełchatów) jest bardzo rozsądna. Dlaczego ? Bo mamy tam przystosowane sieci energetyczne (transformatory itd) do wysyłania dużej ilości mocy. Dodatkowo zlokalizowana tam elektrownia zasila zarówno Śląsk jak i Polskę Centralną. No i najważniejsze - znika największy truciciel w Polsce i Europie.

elektryk
poniedziałek, 7 grudnia 2020, 10:20

najwiekszy w europie ? masz jakis ranking że wiesz że Bełchatów tak truje ?

Tweets Energetyka24