Krok naprzód w negocjacjach nt. tranzytu gazu przez Ukrainę

19 września 2019, 17:46
trilateral talks
Fot.: Komisja Europejska

W rezultacie kolejnej rundy rozmów nt. przyszłości tranzytu gazu przez Ukrainę w formacie UE-Ukraina-Rosja zapadły pierwsze ustalenia. "Rozmowy przebiegały w bardzo dobrej i konstruktywnej atmosferze" - zaznaczył wiceszef KE Maroš Šefčovič.

"Rozmowy były bardzo konstruktywne. Ustaliliśmy, że nowy kontrakt będzie opierał się na prawie i zasadach europejskich" - powiedział komisarz ds. unii energetycznej Maroš Šefčovič, przewodniczący delegacji unijnej.

"Rosjanie chcieli się upewnić, że prawo unijne zostanie w pełni transponowane do ukraińskiego systemu" - dodał. Jednocześnie Šefčovič zauważył, że Ukraina dokonała znacznych poistępów na tej drodze, czego najdobitniejszym przykładem jest przyjęcie przez rząd modelu unbundlingu w przeddzień rozmów.

Šefčovič zaznaczył również, że udało się przekonać stronę rosyjską co do tego, że scenariusz przedłużenia obecnie obowiązującego kontraktu jest niemożliwy do zrealizowania. Przyczyną jest właśnie implementacja przepisów unijnych i dokonanie unbundlingu. W praktyce oznacza to, że zmianie ulegnie podmiot odpowiedzialny za podpisanie kontraktu i nie będzie nim już Naftohaz, lecz wydzielony z niego MGU.

Podczas rozmów nie udało się jednak osiągnąć porozumienia odnośnie długości obowiązywania nowego kontraktu oraz wolumenów gazu, jakie miałyby być transportowane do UE.

Ukraina zabiega o to, aby kontrakt został podpisany na 10 lat i obejmować przesył nawet do 90 mld m sześc. gazu rocznie. Rosja z kolei skłonna byłaby podpisać umowę na 5 lat oraz 30 mld m sześc. gazu rocznie. Eksperci są zdania, że tak małe objętości zagrażałyby bezpieczeństwu całego ukraińskiego systemu przesyłowego.

"Będziemy kontynuować rozmowy dwustronne i wrócimy do rozmów na poziomie politycznym pod koniec października" - powiedział Maroš Šefčovič zapewniając, że osiągnięcie porozumienia w kwestii kształtu nowej umowy tranzytowej jest realne.

KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Niuniu
czwartek, 19 września 2019, 22:22

I jeszcze jedno - NS1+NS2+ Turecki Potok + 30 mld m3 przez Ukrainę +tranzyt i zaopatrzenie Polski + spore ilości LNG. To razem znacznie więcej gazu niż obecnie Europa kupuje od Rosji. A miało być mniej. To jak to w końcu ma być? I z czego mamy się cieszyć?

Niuniu
czwartek, 19 września 2019, 22:19

Tylko się cieszyć - ja też mam dom opalany gazem + ciepła woda. ale chyba nie jest tak wesoło jak piszecie. Rosyjskie media podają, że gazprom nadal oferuje kontrakt na rok (lub wykupywanie na taki okres macy w systemie przesyłowym Ukrainy po zaimplementowaniu tam prawa EU. Nic nie piszą o kontrakcie 5 letnim. Ale może się mylę - oby.

gogo
poniedziałek, 30 września 2019, 00:37

nie 5 letni tyko 10 letni

Tweets Energetyka24