Krasnodębski: Elektrownia w Ostrowcu jak Nord Stream 2

11 lutego 2021, 10:22
840_472_matched__pmkyz1_840472matchedp2la04kranosdbski
Zdzisław Krasnodębski Fot. zdzislawkrasnodebski.eu
Energetyka24
Energetyka24

Europoseł PiS Zdzisław Krasnodębski zasugerował podczas czwartkowej debaty w Parlamencie Europejskim, że budowa elektrowni atomowej w Ostrowcu na Białorusi jest przede wszystkim przedsięwzięciem geopolitycznym. Porównał ją do gazociągu Nord Stream 2.

"Wytwarzana w Ostrowcu energia będzie dwukrotnie droższa niż ta wytwarzana w białoruskich instalacjach gazowych. (...) Przyjęte przez Mińsk założenie, że inwestycja zwróci się po 15 latach eksploatacji, jest nierealne. Skoro ekonomicznie inwestycja jest mało opłacalna, dlaczego jest realizowana?" - pytał polski polityk podczas debaty poświęconej bezpieczeństwu elektrowni atomowej budowanej 23 km od granicy z Litwą.

"Być może jest tak, jak w przypadku sławetnego Nord Stream 2, że cele są głównie geopolityczne? Jak wiemy, Ostrowiec stanowi zagrożenie dla infrastruktury krytycznej - sieci elektroenergetycznych państw bałtyckich. I właśnie być może udział Rosatomu jest dla wszystkich zagrożeniem geopolitycznym?" - sugerował Krasnodębski.

image

 

Europoseł podkreślił też, że brak przejrzystości w realizacji tej inwestycji uniemożliwia dokonanie pełnej oceny bezpieczeństwa. W związku z tym sąsiedzi Białorusi mogą czuć się zagrożeni.

"Tym bardziej, że wydarzyło się wiele wypadków, które w trakcie budowy były ukrywane przez stronę białoruską" - zaznaczył poseł.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Naiwny
wtorek, 2 marca 2021, 20:13

Każda ej to przedsięwzięcie "geopolityczne" - jak się realizuje inwestycję za 10-20 mld dolarów to jest to zawsze polityka. A czas weryfikuje bezlitośnie brednie głoszone przez "polityków" Mamy marze 2021r i Ukraina bez prądu z Białoruskiej "geopolitycznej" elektrowni atomowej zamarzła by całkowicie. Tak właśnie wygląda szkodliwość tej elektrowni.

Tweets Energetyka24