Reklama

Górnictwo

KGHM widzi powody do optymizmu w związku z popytem na miedź

Fot. KGHM
Fot. KGHM

KGHM widzi powody do optymizmu w związku z utrzymującym się popytem na miedź na rynkach światowych - poinformował prezes Marcin Chludziński.

"Światowy popyt się utrzymuje i są powody do optymizmu. Nie mamy żadnych problemów ze sprzedażą produktów. W niektórych kategoriach zapotrzebowanie się nawet zwiększa. Jeśli nie nastąpi światowe załamanie związane z sytuacją epidemiczną i jeśli pojawi się powszechna szczepionka, to będziemy obserwować wzmożony popyt na nasze produkty" - powiedział PAP Biznes prezes Chludziński.

"Jest sporo czynników optymistycznych mówiących o wzmożonym popycie. Jeśli to się utrzyma, to będą dla nas dobre informacje" - dodał.

Na koniec grudnia 2019 r. cena miedzi wynosiła 6.156 USD/t. W lutym i marcu, w efekcie wybuchu pandemii COVID-19 i zamknięcia gospodarek, cena surowca mocno spadła, nawet do poziomu ok. 4,6 tys. USD/t. Z czasem, w miarę napływu uspokajających informacji w odniesieniu do popytu na miedź, notowania wróciły do poziomu z początku 2020 roku i na koniec września 2020 r. cena miedzi osiągnęła poziom 6.610 USD/t.

W czwartym kwartale miedź kontynuuje wzrosty, a w ostatnim czasie zwyżkom notowań sprzyjał m.in. apetyt na ryzyko wśród globalnych inwestorów po informacjach o skuteczności szczepionek na COVID-19.

"Ceny miedzi są teraz relatywnie wysokie, patrząc na poziomy z pierwszej połowy roku, choć w porównaniu z cenami sprzed kilku lat już takie wysokie nie są" - powiedział prezes KGHM.

Wskazał, że ceny wspierać może optymizm handlowy związany z koniunkturą gospodarczą na świecie.

"Na perspektywy pozytywnie wpłynęła informacja o szczepionkach, która wskazuje na pewną kontrolę nad pandemią, co może odblokować rynek konsumentów i przemysłu. Bardzo dobre informacje płyną do nas z gospodarki chińskiej, bo import miedzi do Chin w ostatnich miesiącach zwiększył się o kilkadziesiąt procent rdr. Chiny są konsumentem miedzi w wolumenie 50 proc. światowej konsumpcji. Idą też duże pieniądze stymulacyjne na rozwój gospodarki chińskiej i rozwój miedziochłonnych branż. Jest też duży program stymulacyjny w Niemczech dla branży automotive, czy wielki projekt transformacyjny Wielkiej Brytanii związany z zieloną energią" - powiedział prezes.

"Dobre informacje płyną z rynku amerykańskiego, jeśli chodzi o budowę nowych domów. Ponadto, jest umowa w Azji o strefie wolnego handlu. W Polsce gospodarka też trzyma się bardzo dobrze na tle rynków europejskich. Jest więc sporo powodów do optymizmu, bo jest szansa na opanowanie pandemii i silne ruszenie gospodarki" - dodał.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama